Entertainment

5th SIIMA Awards 2016: Nomination Winners List Tamil Telugu Kannada Malayalam

5th SIIMA Awards 2016: Nomination Winners List Tamil Telugu Kannada Malayalam :- As Indian cinema is making a solid influence across the globe, this is the moment for South Indian Cinema to reserve its space in the range of world cinema. This is the time the Telugu, Tamil, Kannada and Malayalam industries consider the center stage globally and embrace an inspiring endeavor of its kind- SIIMA.

SIIMA 2016

SIIMA professes to be an experience that film lovers over the world would sit up and watch with a bated sigh. After building a bustle in the entertainment industry, with the preceding four years in Dubai, Sharjah and Malaysia and back to the enticing city of Dubai for its 4th year. SIIMA 2016 trips to Singapore on the 30th June and 1st of July for an Exciting and Magnetic Fantasy of its sorts.

SIIMA Awards 2016 Winners

Category Telugu- Kollywood Kannada – Sandalwood Tamil – Kollywood Malayalam – Mollywood
Best Cinematographer KK Senthil Kumar for “Baahubali.
Best Dance Choreographer Jani Master for “Baahubali.”
Best Fight Choreographer
Best Actor in a Supporting Role (Male) Rajendra Prasad for “Srimanthudu.” Pannaga Bharana for “Kenda Sampige.” Prakash Raj for “Ok Kanmani” Siddique for “Pathemari.”
Best Actor in a Supporting Role (Female) Ramya Krishna for “Baahubali.” Tejaswini Prakash for “Goolihatti.” Radikaa Sarathkumar for “Thangamagan” Lena for “Ennu Ninte Moideen.”
Best Actor in a Negative Role Rana Daggubati for “Baahubali. Saikumar for “RangiTaranga.” Arun Vijay for “Yennai Arindhaal.” Kabir Bedi for “Anarkali.”
Best Lyricist Sirivenella Sitarama Shastri for “Kanche.” Anup Bhandari for “Ee Sanje” in “RangiTaranga.” Vairamuthu for “Ok Kanmani.” Shabareesh Varma for “Malare” song in “Premam”
Best Music Director Devi Sri Prasad for “Srimanthudu.” Arjun Janya for “Vajrakaaya” Anirudh Ravichander for “Naanum Rowdydhaan” Rajesh Murugesan for “Premam.”
Best Playback Singer (Female) Satya Yamini for “Mamatala Talli” in “Baahubali” Inchara Rao for “Kareyole” from “RangiTaranga. Shwetha Mohan for “Enna Solla” in “Thangamagan” Baby Shreya for “Enno Njanete” in “Amar Akbar Anthony”
Best Playback Singer (Male) Sagar for “Jatha Kalise” in “Srimanthudu.” Santhosh Venky for “Raja Rani” in Kannada film “Rhatee.” Anirudh for “Thangamey” in “Naanum Rowdydhaan”
Best Comedian Vennela Kishore for “Bhale Bhale Magadivoy.” Chikkana for “Masterpiece.” RJ Balaji for “Naanum Rowdydhaan.” Aju Varghese for “Two Countries.”
Best Debutant Male Akhil Akkineni for “Akhil.” Vinay Rajkumar for “Siddhartha.” GV Prakash for “Darling.” Siddharth Menon for “Rockstar.”
Best Debutant Female Pragya Jaiswal for “Kanche.” Manvitha Harish for “Kendasampige.” Keerthy Suresh for “Idhu Enna Maayam.” Sai Pallavi for “Premam.”
Best Debutant Director Anil Ravipudi for “Pataas. Änup Bhandari for “RangiTaranga.
Best Debutant Producer Vijay Reddy and Sashidev Reddy for “Bhale Manchi Roju”
Best Actress Shruti Haasan for “Srimanthudu.” Rachita Ram for “Ranna.” Nayanthara for “Naanum Rowdydhaan” Nayanthara for “Bhaskar The Rascal.
Best Actress (Critics Choice) Anushka Shetty for “Rudhrama Devi” Shanvi Srivastava for “Masterpiece” Nithya Menen for “Ok Kanmani” Parvathy for “Ennu Ninte Moideen”
Best Actor Mahesh Babu for ‘Srimanthudu.’ Puneeth Rajkumar for “Ranavikrama.” Vikram Prithviraj
Best Actor (Critics Choice) Allu Arjun for “Rudhrama Devi” Sathish Ninasam for “Rocket” Jayam Ravi for “Thani Oruvan” Nivin Pauly for “Premam.”
Best Director SS Rajamouli for “Baahubali.” Upendra for “Uppi 2.”
Best Film Baahubali Mythri Thani Oruvan Premam

Gathering stars together from all  four industries with coruscating performances and spellbind acts, see who takes the award home, though creating yet another pillar with SIIMA.

Performances:-

The night will be graced with all the superstars of the industry. The stage will be marked with the performance of Anirudh, Hansika Motwani, DSP, Rakul Preet, Sudheer Babu, Rachita Ram, Huma Qureshi, Rana, Pranitha, Vijay Yesudas, Vedhika, Aishwarya Rajesh, Shanvi, Amyra Dastur, Neeraj Madhav, Pragya, Radhika Chetan, Sayesha Saigal.

There are more than 100 stars to join the gala night that is going to be held this year in Singapore. Yes guys, The venue is Singapore this year.

Here are the nominations of the award night for SIIMA 2016:-

SIIMA Awards 2016 Telugu Nominees List

Best Actor in a Supporting Role (Male)

  • Sathyaraj (Baahubali – The Beginning)
  • Jagapati Babu  (Srimanthudu)
  • Upendra  (S/O Satyamurthy)
  • Rajendra Prasad  (Srimanthudu)
  • Posani  (Temper)

Best Actor in a Supporting Role (Female)

  • Ramya Krishna  (Baahubali – The Beginning)
  • Nithya Menon (Rudhramadevi)
  • Kriti Kharbanda (Bruce Lee – The Fighter)
  • Sneha (S/O Satyamurthy)
  • Pavitra Lokesh  (Malli Malli Idi Raniroju )

Best Actor In a Negative Role

  • Rana Daggubati (Baahubali – The Beginning)
  • Mithun Chakraborty (Gopala Gopala)
  • Ravi Kishan  (Kick 2)
  • Sampath Raj (Srimanthudu)
  • Prakash Raj  (Temper)

Best Lyricst

  • Ramajogayya Sastry  (Rama Rama / Srimanthudu)
  • Devi Sri Prasad  (Super Machi / Son of Satyamurthy)
  • Shiva Shakti Datta  (Mamatala Talli / Baahubali – The Beginning)
  • Ramajogayya Sastry(O Manishi O Maharshi / Yevade Subramanyam)
  • Sirivennela Seetarama Sastry  (Itu Itu Itu / Kanche)

Music Director      

  • M.M.Keeravani  (Baahubali – The Beginning)
  • Devi Sri Prasad (Srimanthudu)
  • Gopi Sunder (Bhale Bhale Magadivoy)
  • S.S.Thaman (Bruce Lee – The Fighter)
  • Devi Sri Prasad (S/O Satyamurthy)

Playback Singer (Female)

  • Satya Yamini  (Mamatala Talli / Baahubali – The Beginning)
  • Ramya Behara (Dheevara / Baahubali – The Beginning)
  • Priya Hemesh  (Gathama Gathama / Mali Mali Idi Rani Roju)
  • Shreya Goshal (Nijamenani Nammani / Kanche)
  • Chinmayi Sripada (Vennellona Mounam / Surya vs Surya)

Playback Singer (Male)

  • Dhanunjay & Haricharan (Bhaje Bhaaje / Gopala Gopala)
  • Sagar (Jatha Kalise / Srimanthudu)
  • M.M.Keeravani (Nippule Swasaga / Baahubali – The Beginning)
  • Raghu Dixit (Jaago Jaagore / Srimanthudu)
  • Sonu Nigam (Needhe Needhe / Gopala Gopala)

Best Comedian

  • Prudhvi (Bengal Tiger)
  • Ali (S/O Satyamurthy)
  • Brahmanandam (Bruce Lee – The Fighter)
  • Vennela Kishore (Bhale Bhale Magadivoy)
  • Srinivas Reddy (Pataas)

Best Debutant Female

  • Pragya Jaiswal (Mirchi Lanti Kurradu & Kanche)
  • Malavika Nair (Yevade Subramanayam)
  • Shruti Sodhi  (Pataas)
  • Tridha Chudhary (Surya vs Surya)
  • Sayesha Saigal (Akhil – The Power of Jua)

Best Debutant Male

  • Akash Puri (Andhra Pori)
  • Parvateesam (Kerintha)
  • Akhil Akkineni (Akhil – The Power of Jua)
  • Satya Karthik  (Tippu)
  • Vijay Devarekonda (Yevade Subramanyam)

Best Debut Director

  • Anil Ravipudi  (Pataas)
  • Sriram Aditya  (Bhale Manchi Roju)
  • Nag Ashwin  (Yevade Subramanyam)
  • KK Radha Krishna Kumar (Jil)
  • Karthik Ghattamaneni (Surya vs Surya)

Best Actress

  • Samantha (S/O Satyamurthy)
  • Shruti Haasan  (Srimanthudu)
  • Nithya Menen (Malli Malli Idi Rani Roju )
  • Lakshmi Manchu (Dongata)
  • Anushka  (Rudhramadevi)

Best Actor

  • Prabhas  (Baahubali – The Beginning)
  • Mahesh Babu (Srimanthudu)
  • Nani (Bhale Bhale Magadivoy)
  • Varun Tej (Kanche)
  • Allu Arjun (Rudhramadevi)

Best Director

  • S.S.Rajamouli  (Baahubali – The Beginning)
  • Koratala Siva  (Srimanthudu)
  • Maruthi  (Bhale Bhale Magadivoy)
  • Krish  (Kanche)
  • Gunasekar (Rudhramadevi)

Best Film

  • Baahubali – The Beginning  (Shobu Yarlagadda & Prasad Devineni)
  • Srimanthudu  (Mythri Movie Makers)
  • Bhale Bhale Magadivoy (Bunny Vasu & UV Creations)
  • Kanche  (Y. Rajeev Reddy & J.Sai Babu)
  • Rudhramadevi  (Gunasekar)

SIIMA Awards 2016 Kannada Nominees List

Category Nominations
Best Actor in a Supporting Role (Male) Rajesh Nataranga (Kendasampige)
P Ravi Shankar (Aatagara)
Pannaga Bharana (Mrugashira)
Chetan Chandra (Plus)
Arvind Rao (RangiTaranga)
Best Actress in a Supporting Role (Female) Sheetal Shetty (Kendasampige)
Tejaswini Prakash (Goolihatti)
Deepika Kamaiah (Neene Bari Neene)
Karunya Ram (Vajrakaya)
Aishwarya Nag (Muddu Manase)
Best Actor in a Negative Role P Ravi Shankar (Masterpiece)
Saikumar (RangiTaranga)
Vikram Singh (Rana Vikrama)
Prakash Belawadi (Kendasampige)
Prakash Rai (Mr. Airavata)
Best Lyricist Manju Mandavya (Annange Love / Masterpiece)
Jayant Kaikini (Kanasali Nadesu / Kendasampige)
K Kalyan (Ninnalle / Endendigu)
Anup Bhandari (Ee Sanje / RangiTaranga)
A P Arjun (Raja Rani / Rhaatee)
Best Music Director V Harikrishna (Masterpiece)
Sridhar V Sambhram (Krishna Leela)
Gurukiran (Uppi 2)
Arjun Janya (Vajrakaya)
Anup Bhandari (RangiTaranga)
Best Playback Singer (Female) Anuradha Bhat (Mareyada Pustaka / Rathaavara)
Inchara Rao (Kareyole / RangiTaranga)
Indu Nagaraj (Ka Thalakatu / Mr. Airavata)
Shweta Mohan (Kanasali Nadesu / Kendasampige)
Apoorva Sridhar (Krishna Calling / Krishna Leela)
Best Playback Singer (Male) Gurukiran (Baekoo Baekoo / Uppi 2)
Vijay Prakash (Airdelu Airchilu / Rana Vikrama)
Armaan Malik (Free Ide / Siddhartha)
Santosh Venky (Raja Rani / Rhaatee)
Karthik (Nenape Nithya Mallige / Kendasampige)
Best Comedian Sadhu Kokila (Ram Leela)
Chikkanna (Masterpiece)
Rangayana Raghu (Rana Vikrama)
Achyuth Kumar (Krishna Leela)
Tabla Nani (Endendigu)
Best Debutant Female Nabha Natesh (Vajrakaya)
Manvitha Harish (Kendasampige)
Urvashi Rautela (Mr. Airavata)
Radhika Chetan (RangiTaranga)
Apoorva Gowda (First Rank Raju)
Best Debutant Male Nirup Bhandari (RangiTaranga)
Vinay Rajkumar (Siddhartha)
Santhosh Reva ( Kendasampige)
Mahesh (Namak Haraam)
Prathap Narayan (Benkipatna)
Best Debutant Director Rajkumar Reddy (Ouija)
Manju Mandavya ( Masterpiece)
Anup Bhandari (RangiTaranga)
Imran Sardhariya (Endendigu)
Priya Belliappa (Ring Road Suma)
Best Actress Radhika Pandit (Endendigu)
Rachita Ram (Ranna)
Mayuri Kyatari ( Krishna Leela)
Parul Yadav (Vaastuprakara)
Shanvi Srivastava (Masterpiece)
Best Actor Yash (Masterpiece)
Ajay Rao (Krishna Leela)
Neenasam Sathish (Rocket)
Puneeth Rajkumar (Rana Vikrama)
Upendra (Uppi 2)
Best Director Shashank (Krishna Leela)
Upendra (Uppi 2)
Pavan Wadeyar (Rana Vikrama)
Duniya Soori (Kendasampige)
Chandrashekar Bandiyappa (Rathavara)
Best Film Kendasampige (Parimala Film Factory)
RangiTaranga (Sri Devi Entertainers)
Mythri (Omkar Movies)
Uppi 2 (Upendra Productions)
Krishna Leela (Sri Krishna ArtCreations)

Here is the complete nominations of Tamil films:

Category Nominations
Best Actor in a Supporting Role (Male) Raj Kiran (Komban)
Prakash Raj (OK Kanmani)
Karunakaran (Indru Netru Naalai)
Charlie (Kirumi)
Nassar(Uttama Villain)
Best Actress in a Supporting Role (Female) Asha Sarath (Papanasam)
Lakshmi Menon (Vedalam)
Raadhika Sarathkumar (Thangamagan)
Nitya Menen (Kanchana-2)
Leela Samson (OK Kanmani)
Best Actor in a Negative Role Arun Kumar (Yennai Arindhaal)
Aravind Swamy (Thani Oruvan)
Suresh Gopi (I)
Karthik (Anegan)
Vijay Yesudas (Maari)
Best Lyricist Vairamuthu (Malargal kaettaen/Ok Kanmani)
Thamarai (Unakenna Venum Sollu/Yennai Arindhaal)
Vignesh Shivan (Yennai Maatrum Kadhale/Naanum Rowdy Dhaan)
Dhanush (Enna Solla/Thangamagan)
Kabilan (Ennodu Nee Irundhaal/I)
Best Music Director Harris Jayaraj (Yennai Arindhaal)
Anirudh (Naanum Rowdy Dhaan)
Hip Hop Aadhi (Thani Oruvan)
AR Rahman (OK Kanmani)
Ghibran (Uthama Villain)
Best Playback Singer (Female) Shashaa Tirupati (Paranthu Sella Vaa / OK Kanmani)
Chinmayi (Idhaythai Yedho Ondru / Yennai Arindhaal)
Neeti Mohan (Neeyum Naanum / Naanum Rowdy Dhaan)
Khareshma Ravichandran (Kadhal Cricket / Thani oruvan)
Shweta Mohan (Enna Solla / Thangamagan)
Best Playback Singer (Male) Anirudh (Thangamey / Naanum Rowdy Dhaan)
Karthik (Aye Sinamika / OK Kanmani)
Benny Dayal (Unakenna Venum Sollu / Yenna Arindhaal)
GV Prakash (Anbe Anbe / Darling)
Sid Sriram (Ennodu Nee Irundhaal / I )
Best Comedian Kovai Sarala (Kanchana-2)
RJ Balaji (Naanum Rowdy Dhaan)
Sathish (Thangamagan)
Santhanam (Vasuvum Saravananum Onna Padichavanga)
Yogi Babu (Kaaka Muttai)
Best Debutant Female Amyra Dastur (Anegan)
Keerthy Suresh (Idhu Enna Maayam)
Radhika Prasidhha (Kutram Kadithal)
Deepa Sannidhi (Enakkul Oruvan)
Sushma Raj (India Pakistan)
Best Debutant Male Shanmugapandian (Sagaptham)
GV Prakash Kumar (Darling)
Sai Rajkumar (Kuttram Kadithal)
Darbuka Siva (Rajathandhiram)
Varun (Oru Naal Iravil)
Best Debutant Director Anucharan (Kirumi)
M. Manikandan (Kaaka Muttai)
Bramma G (Kuttram Kadithal )
Ashwin Saravanan (Maya)
Ravikumar R (Indru Netru Naalai)
Best Actress Nitya Menen (OK Kanmani)
Nayanthara (Naanum Rowdy Dhaan)
Aishwarya Rajesh (Kaaka Muttai)
Jyothika (36 Vayathinile)
Amy Jackson (I)
Best Actor Dhanush (Anegan)
Vikram (I)
Jayam Ravi (Thani oruvan)
Lawrence (Kanchana 2)
Vijay Sethupathi (Orange Mittai)
Best Director Vignesh Shivan (Naanum Rowdy Dhaan)
M Raja (Thani Oruvan)
Mani Ratnam (OK Kanmani)
KV Anand (Anegan)
Gautham Vasudev Menon (Yennai Arindhaal)
Best Film  Kakka Muttai (Wunderbar Films, Grass Root FilmCompany )
Thani Oruvan (AGS Entertainments)
I (Aascar Films)
Ok Kanmani (Madras Talkies)
Naanum Rowdy Dhaan (Wunderbar Films)

Full nomination list of Malayalam movies:

Category Actor/Actress
Best Actor in a Supporting Role (Male)
  • Tovino Thomas (Ennu Ninte Moideen)
  • Chemban Vinod Jose (Urumbukal Urangarilla)
  • Vineeth Sreenivasan (Oru Vadakkan Selfie)
  • Biju Menon (Anarkali)
  • Siddique (Pathemari)
Best Actress in a Supporting Role (Female)
  • Kalpana (Charlie)
  • Lena (Ennu Ninte Moideen)
  • Rima Kallingal (Rani Padmini)
  • Namitha Pramod (Chandrettan Evideya)
  • Miya (Anarkali)
Best Actor in a Negative Role
  • Nedumudi Venu (Oru Second Class Yathra)
  • Kabir Bedi (Anarkali)
  • Shafeeq Rahman (Amar Akbar Anthony)
  • Atul Kulkarni (Kanal)
  • Sai Kumar (Ennu Ninte Moideen)
Best Lyricist
  • Rafeeq Ahammed (Kaathirunnu / Ennu Ninte Moideen)
  • Hari Narayanan (Ambazham / Oru Second Class Yathra)
  • Santhosh Varma (Ente Janalarikil / Su Su Sudhi Vathmeekam)
  • Shabareesh Varma (Malare / Premam)
  • Manoj Kuroor, Rajeev Nair (Kanakamylanchi / Loham)
Best Music Director
  • M Jayachandran (Ennu Ninte Moideen)
  • Rajesh Murugesan (Premam)
  • Bijibal (Rani Padmini)
  • Shaan Rehman (Aadu Oru Bheekara Jeeviyanu)
  • Rahul Raj (Kohinoor)
Best Playback Singer (Female)
  • Shweta Mohan (Ee Thanutha / Anarkali)
  • Baby Sreya (Enno Njanente / Amar Akbar Anthony)
  • Shakthisree Gopalan (Pularikalo / Charlie)
  • Shreya Ghoshal (Kaathirunnu / Ennu Ninte Moideen)
  • Vaikom Vijayalakshmi (Kaikkottum / Oru Vadakkan Selfie)
Best Playback Singer (Male)
  • Dulquer Salmaan (Chundarippenne / Charlie)
  • Vineeth Sreenivasan (Aluva Puzha / Premam)
  • Karthik (Thanne Thanne / Two Countries)
  • Najim Arshad (Manjupeyume / Mili)
  • Vijay Yesudas (Malare / Premam)
Best Comedian
  • Soubin Shahir (Premam)
  • Dhyan Sreenivasan (Kunjiramayanam)
  • Aju Varghese (Two Countries)
  • Neeraj Madhav (Adi Kapyare Koottamani)
  • Vinay Forrt (Premam)
Best Debutant Female
  • Madonna Sebastian (Premam)
  • Deepti Sati (Nee-Na)
  • Anupama Parameswaran (Premam)
  • Manjima Mohan (Oru Vadakkan Selfie)
  • Sai Pallavi (Premam)
Best Debutant Male
  • Siddharth Menon (Rockstar)
  • Shabareesh Varma (Premam)
  • Adil Ibrahim (Nirnayakam)
  • Sharafudheen (Premam)
  • Vineeth Mohan (Adi Kapyare Kootamani)
Best Actress
  • Amala Paul (Mili)
  • Parvathy (Ennu Ninte Moideen)
  • Anusree (Chandrettan Evideya)
  • Nayanthara (Bhaskar The Rascal)
  • Mamta Mohandas (Two Countries)
Best Actor
  • Prithviraj (Ennu Ninte Moideen)
  • Mammootty (Pathemari)
  • Dulquer Salmaan (Charlie)
  • Nivin Pauly (Premam)
  • Jayasurya (Su Su Sudhi Vathmeekam)
Best Director
  • Martin Prakkat (Charlie)
  • Alphonse Puthren (Premam)
  • Lal Jose (Nee-Na)
  • Salim Ahmad (Pathemari)
  • R S Vimal (Ennu Ninte Moideen)
Best Film
  • Premam (Anwar Rasheed)
  • Chandrettan Evideya (Sameer Thahir, Shyju Khalid, Ashiq Usman)
  • Pathemari (Salim Ahmad, Adv Hashik T K, T P Sudheesh)
  • Ennu Ninte Moideen (Suresh Raj, Binoy Shankarath, Ragy Thomas)
  • Charlie (Shebin Backer, Joju George, Martin Prakkat)

So are you excited for the Superhit 5th award ceremony of South Indian Film industry.

Loading...