Wimbledon

Day 7 Wimbledon July 3rd 2016 Monday Order Of Play Live Streaming

Day 7 Wimbledon July 3rd 2016 Monday Order Of Play Live Streaming :- The Wimbledon 2016 has now been shifted to the 7th day and action is simply increasing with every day. Today we will witness Andy Murray facing the Australian  Nick Kyrgios .

Serena-Williams

If he managed to pull a win in this encounter then he will reach for the 9th consecutive year at the last eight at Wimbledon. Andy Murray is now the second favourite player to win the title after the surprising exit of Novak Djokovic.

The other match that will be played today is between Serena Williams and Svetlana Kuznetsova.

ORDER OF PLAY FOR 4th JULY, 2016 WIMBLEDON

Centre Court, 1pm start

  • (3) Roger Federer (Swi) v Steve Johnson (USA)
  • (1) Serena Williams (USA) v (13) Svetlana Kuznetsova (Rus)
  • (15) Nick Kyrgios (Aus) v (2) Andy Murray (Gbr)

Court 1, 1pm start

  • (5) Simona Halep (Rom) v (9) Madison Keys (USA)
  • (8) Venus Williams (USA) v (12) Carla Suarez Navarro (Spa)
  • (7) Richard Gasquet (Fra) v (12) Jo-Wilfried Tsonga (Fra)

Court 2, 11.30am start

  • Misaki Doi (Jpn) v (4) Angelique Kerber (Ger)
  • (9) Marin Cilic (CRO) v (5) Kei Nishikori (Jpn)
  • (11) David Goffin (Bel) v (6) Milos Raonic (Can)

Court 3, 11.30am start

  • (3) Agnieszka Radwanska (Pol) v (19) Dominika Cibulkova (Svk)
  • Ekaterina Makarova (Rus) v Elena Vesnina (Rus)
  • Jiri Vesely (Cze) v (10) Tomas Berdych (Cze)
  • Julien Benneteau (Fra) & Edouard Roger-Vasselin (Fra) v (9) Dominic Inglot (Gbr) & Daniel Nestor (Can)

Court 4, 11am start

  • (4) Mate Valkusz (Hun) v Mattias Siimar (Est)
  • (14) Katarina Zavatska (Ukr) v Zhima Du (Chn)
  • Ergi Kirkin (Tur) v Ewan Moore (Gbr)
  • Elliot Benchetrit (Fra) v (6) Yosuke Watanuki (Jpn)

Court 5, 11am start

  • (13) Kaja Juan (Slo) v Lucrezia Stefanini (Ita)
  • (1) Stefanos Tsitsipas (Gre) v Alexis Canter (Gbr)
  • Maia Lumsden (Gbr) v Paula Arias Manjon (Spa)
  • Tatiana Pieri (Ita) v Emily Appleton (Gbr), Lauryn John-Baptiste (Gbr) v Jaimee Fourlis (Aus)

Court 6, 11am start

  • Lucie Kankova (Cze) v Chiara Lommer (USA)
  • Enrico Dalla Valle (Ita) v Toru Horie (Jpn)
  • Anthony Jackie Tang (Hkg) v Blake Ellis (Aus)
  • (1) Olesya Pervushina (Rus) v Maria Mateas (USA)
  • (3) Amanda Anisimova (USA) v Panna Udvardy (Hun)

Court 7, 11am start

  • Jonathan Marray (Gbr) & Adil Shamasdin (Can) v (15) Pablo Cuevas (Uru) & Marcel Granollers (Spa)
  • (5) Ivan Dodig (Cro) & Daniel Melo (Bra) v (11) Raven Klaasen (Rsa) & Rajeev Ram (USA)
  • Jelena Jankovic (Ser) & Aleksandra Krunic (Ser) v Anna-Lena Groenefeld (Ger) & Kveta Peschke (Cze)
  • (5) Nenad Zimonjic (Ser) & Yung-Jan Chan (TPE) v Matwe Middelkoop (Ned) & Oksana Kalashnikova (Geo)

Court 8, 11am start

  • Michaella Krajicek (Ned) & Barbora Zahlavova Strycova (Cze) v Mariana Duque-Marino (Col) & Monica Puig (Pur)
  • (14) Anabel Medina Garrigues (Spa) & Arantxa Parra Santonja (Spa) v Gabriela Dabrowski (Can) & Maria Jose Martinez Sanchez (Spa)
  • Misaki Doi (Jpn) & Elina Svitolina (Ukr) v Daria Gavrilova (Aus) & Daria Kasatkina (Rus)
  • Annika Beck (Ger) & Yanina Wickmayer (Bel) v (4) Ekaterina Makarova (Rus) & Elena Vesnina (Rus)
  • (11) Marcin Matkowski (Pol) & Katarina Srebotnik (Slo) v Robert Lindstedt (Swe) & Anabel Medina Garrigues (Spa)

Court 9, 11am start

  • William Blumberg (USA) v (5) Denis Shapovalov (Can)
  • Vasil Kirkov (USA) v Gabriel Decamps (Bra)
  • Lev Kazakov (Rus) v Nathan Ponwith (USA)
  • Riccardo Balzerani (Ita) v (16) John McNally (USA)
  • Pavel Kotov (Rus) v Khumoyun Sultonov (Uzb)

Court 10, 11am start

  • Ben Draper (Gbr) v Olukayode Ayeni (USA)
  • (7) Alex De Minaur (Aus) v Kenneth Raisma (Est)
  • (6) Bianca Vanessa Andreescu (Can) v Ludmilla Samsonova (Ita)
  • Claire Liu (USA) v (15) Elena Rybakina (Rus)
  • Ioana Minca (Rom) v (7) Dayana Yastremska (Ukr)

Court 12, 11am start

  • Darija Jurak (Cro) & Anastasia Rodionova (Aus) v Johanna Konta (Gbr) & Maria Sanchez (USA)
  • Yaroslava Shvedova (Kaz) v (28) Lucie Safarova (Cze)
  • (19) Bernard Tomic (Aus) v (32) Lucas Pouille (Fra)
  • (16) Leander Paes (Ind) & Martina Hingis (Swi) v Artem Sitak (Nzl) & Laura Siegemund (Ger)

Court 14, 11am start

  • Mirjam Bjorklund (Swe) v (4) Anastasia Potapova (Rus)
  • (10) Henri Kontinen (Fin) & John Peers (Aus) v (6) Rohan Bopanna (Ind) & Florin Mergea (Rom)
  • (8) Julia Goerges (Ger) & Karolina Pliskova (Cze) v Naomi Broady (Gbr) & Heather Watson (Gbr)
  • (8) Jean-Julien Rojer (Ned) & Kiki Bertens (Ned) v Oliver Marach (Aut) & Jelena Ostapenko (Lat)

Court 16, 11am start

  • (12) Katie Swan (Gbr) v Mariam Bolkvadze (Geo)
  • (12) Treat Huey (Phi) & Max Mirnyi (Blr) v Oliver Marach (Aut) & Fabrice Martin (Fra)
  • Colin Fleming (Gbr) & Jocelyn Rae (Gbr) v Neal Skupski (Gbr) & Anna Smith (Gbr)
  • Shuko Aoyama (Jpn) & Makoto Ninomiya (Jpn) v (5) Timea Babos (Hun) & Yaroslava Shvedova (Kaz)

Court 17, 11am start

  • (14) Radek Stepanek (Cze) & Nenad Zimonjic (Ser) v Dusan Lajovic (Ser) & Viktor Troicki (Ser)
  • (1) Martina Hingis (Swi) & Sania Mirza (Ind) v Christina McHale (USA) & Jelena Ostapenko (Lat)
  • (16) Ante Pavic (CRO) & Michael Venus (Nzl) v (3) Jamie Murray (Gbr) & Bruno Soares (Bra)
  • Casper Ruud (Nor) v (2) Ulises Blanch (USA)
  • (13) Rohan Bopanna (Ind) & Anastasia Rodionova (Aus) v Treat Huey (Phi) & Alicja Rosolska (Pol)

Court 18, 11am start

  • (21) Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) v (27) Coco Vandeweghe (USA)
  • (28) Sam Querrey (USA) v Nicolas Mahut (Fra)
  • (8) Vasek Pospisil (Can) & Jack Sock (USA) v Lleyton Hewitt (Aus) & Jordan Thompson (Aus)
  • (1) Pierre-Hugues Herbert (Fra) & Nicolas Mahut (Fra) v Stephane Robert (Fra) & Dudi Sela (ISR)

Court 19, 11am start

  • (11) Djurabeck Karimov (Uzb) v Louis Wessels (Ger)
  • (10) Olga Danilovic (Ser) v Monika Kilnarova (Cze)
  • Lara Walden (Bel) v Georgina Axon (Gbr)
  • Jodie Anna Burrage (Gbr) v Caty McNally (USA)
  • (15) Yibing Wu (Chn) v Tim Ruehl (Ger)

Loading...