Entertainment

Watch 29th PMPC Star Awards For TV Winners List Best Actor Actress 2015

Watch 29th PMPC Star Awards For TV Winners List Best Actor Actress 2015 : On Thursday i.e on 4th December 2015, 29th Philippine Movie Press Club (PMPC) Star Awards took place. PMPC Star Awards for Television is annual award giving body recognizing the outstanding programming produced by the several TV networks in the Philippines every year. It was founded by the Philippine Movie Press Club in 1987. These are the award categories to be given away yearly. Star Awards are considered the television equivalent to the FAMAS Awards (for film) and Awit Awards (for music). This year Alden Richards who is most popular actors thanks to his part in the Kalyeserye segment of the noontime variety show “Eat Bulaga” wins the Best Actor Awards and Maja Salvador receives the Best Drama Actress award for her role in ABS-CBN’s “Bridges of Love” at the 29th PMPC Star Awards for Television. Now below get complete details of 29th PMPC Awards winner list 2015.

Watch 29th PMPC Star Awards For TV Winners List Best Actor Actress 2015

PMPC Star Awards For TV Winners List 2015

Here is the complete list of winners at the 29th PMPC Star Awards for TV:

BEST TV STATION: ABS-CBN 2

BEST PRIMETIME TV SERIES: Bridges of Love ( ABS-CBN 2)

BEST DAYTIME DRAMA SERIES: The Half Sisters (GMA 7)

BEST DRAMA MINI SERIES:  Ilustrado (GMA 7)

BEST DRAMA ACTRESS:  Maja Salvador ( Bridges of Love/ ABS-CBN 2).

BEST DRAMA ACTOR: Alden Richards (Ilustrado/GMA 7)

BEST SUPPORTING ACTRESS:  Sheryl Cruz (Strawberry Lane/GMA 7)

BEST SUPPORTING ACTOR:  Baron Geisler (Nathaniel/ ABS-CBN 2)

BEST CHILD PERFORMER:  Harvey  Bautista (Wansapanataym Presents Remote Ni Eric /ABS-CBN 2) and Marco Masa (Nathaniel/ ABS-CBN 2)

BEST NEW MALE TV PERSONALITY: Alonzo Muhlach (Inday Bote /ABS-CBN 2)

BEST NEW FEMALE TV PERSONALITY: Jana Agoncillo (Dream Dad/ABS-CBN 2)

BEST DRAMA ANTHOLOGY:  Magpakailanman (GMA 7)

BEST SINGLE PERFORMANCE BY AN ACTRESS: Judy Ann Santos (Ilog-Maalaala Mo Kaya/ABS-CBN 2) and Sunshine Cruz (Barko-Maalaala Mo Kaya/ABS-CBN 2)

BEST SINGLE PERFORMANCE BY AN ACTOR:  John Lloyd Cruz (Hat-Maalaala Mo Kaya/ ABS-CBN 2)

BEST PUBLIC SERVICE PROGRAM: T3: Enforced (TV 5)

BEST PUBLIC SERVICE PROGRAM HOST: Vicky Morales (Wish Ko Lang /GMA 7)

BEST GAG SHOW: Banana Split: Extra Scoop ( ABS-CBN 2)

BEST COMEDY PROGRAM: Pepito Manaloto: Ang Tunay Na Kuwento (GMA 7)

BEST COMEDY ACTOR: Jayson Gainza (Banana Split: Extra Scoop /ABS-CBN 2)

BEST COMEDY ACTRESS:  Rufa Mae Quinto (Bubble Gang/GMA 7)

BEST MUSICAL VARIETY SHOW: ASAP 20  ( ABS-CBN 2)

BEST MALE TV HOST: Vice Ganda (It’s Showtime/ABS-CBN 2)

BEST FEMALE TV HOST: Anne Curtis  (It’s Showtime/ABS-CBN 2)

BEST REALITY SHOW:  I Do (ABS-CBN 2 )

BEST REALITY SHOW HOST: Toni Gonzaga, Enchong Dee, Bianca Gonzales, Robi Domingo (PBB 737/ABS-CBN 2)

BEST GAME SHOW:  Wowowin (GMA 7)

BEST GAME SHOW HOST: Luis Manzano (Deal Or No Deal/ABS-CBN 2) and Willie Revillame (Wowowin /GMA 7)

BEST TALENT SEARCH PROGRAM:  ASOP  Music Festival Year 4 (A Song Of Praise) (UNTV 37)

BEST TALENT SEARCH PROGRAM HOST:  Billy Crawford (Your Face Sounds Familiar/ABS-CBN 2)

BEST EDUCATIONAL PROGRAM:  Matanglawin (ABS-CBN 2) and Del Monte Kitchenomics (GMA 7)

BEST EDUCATIONAL PROGRAM HOST:  Kim Atienza (Matanglawin /ABS-CBN 2)

BEST CELEBRITY TALK SHOW:  Aquino And AbundaTonight ( ABS-CBN 2)

BEST CELEBRITY TALK SHOW HOST:  Boy Abunda, Kris Aquino (Aquino And Abunda Tonight/ ABS-CBN 2)

BEST DOCUMENTARY PROGRAM:  I-Witness (GMA 7)

BEST DOCUMENTARY PROGRAM HOST:  Sandra Aguinaldo, Kara David , Howie Severino,  Jay Taruc (I-Witness/GMA 7)

BEST DOCUMENTARY SPECIAL:  Spratlys : Mga Isla Ng Kalayaan (ABS-CBN 2)

BEST MAGAZINE SHOW:  Rated K (ABS-CBN 2)

BEST MAGAZINE SHOW HOST:  Korina Sanchez (Rated K /ABS-CBN 2)

BEST NEWS PROGRAM: State of the Nation (GMA News TV)

BEST MALE NEWSCASTER:  Erwin Tulfo  (Aksyon /TV 5)

BEST FEMALE NEWSCASTER:  Jessica Soho (State of the Nation/GMA News TV)

BEST MORNING SHOW:  Umagang Kay Ganda (ABS-CBN 2)

BEST MORNING SHOW HOST:  Arnold Clavio, Rhea Santos-De Guzman, Ivan Mayrina, Connie Sison, Susan Enriquez, Tani Cruz,  Lyn Ching-Pascual, Lhar Santiago, Suzi Abrera, Luane Dy, Love Añover, Tonipet Gaba, Prof. Solita ‘Mareng Winnie’ Monsod, Regine Tolentino, Atty. Gaby Concepcion  (Unang Hirit/GMA 7)

BEST PUBLIC  AFFAIRS PROGRAM:  The Bottomline (ABS-CBN 2)

BEST PUBLIC AFFAIRS PROGRAM HOST:  Boy Abunda (The Bottomline /ABS-CBN 2)

BEST CHILDREN SHOW:  KNC (Kawan ng Cordero)   (UNTV 37)

BEST CHILDREN SHOW HOST:  Eric Cabobos, Bency Vallo, Moonlight  Alarcon,   Cid Capulong , Cedie  Isip,  Kim Enriquez, Tim Argallon, Angelica Tejana, Leanne Manalanzan,  Kyla Manarang (KNC/UNTV 37)

BEST SHOWBIZ ORIENTED TALK SHOW:  The Buzz (ABS-CBN 2)

BEST MALE SHOWBIZ ORIENTED TALK SHOW HOST: Ricky Lo  (Startalk/ GMA 7)

BEST FEMALE SHOWBIZ ORIENTED TALK SHOW HOST: Toni Gonzaga (The Buzz / ABS-CBN 2)

BEST TRAVEL SHOW:  Biyahe Ni  Drew (GMA News TV)

BEST TRAVEL SHOW HOST:  Drew Arellano (Biyahe Ni Drew/GMA News TV)

BEST LIFESTYLE SHOW:  Gandang Ricky Reyes (GMA News TV)

BEST LIFESTYLE SHOW HOST:  Kris Aquino (ABS-CBN 2)

Special Awards:

Ading Fernando Lifetime Achievement: Ms. Coney Reyes

Excellence In Broadcasting Lifetime Achievement: Ms. Maria A. Ressa

German Moreno’s Power Tandem Award: Alden Richards & Maine Mendoza ( AlDub); Liza Soberano & Enrique Gil (LizQuen).

 

For more updates, stay tuned with us. Be Happy 🙂

Loading...