Wimbledon

Wimbledon 2016 Roger Federer vs Dan Evans Match Highlights Preview

Wimbledon 2016 Roger Federer vs Dan Evans Match Highlights Preview :- Tennis’s most prestigious game Wimbledon is underway and has been brilliant till now. We have seen some rock solid performance from The action is now shifted to the day 5.

2016Jul01052354_543611458

Today, we will witness Serena Williams facing Christina McHale and also Juan Martin Del Potro will face Stan Wawrinka on Centre Court.

Also, U.S.’ Sam Querrey will lock horn with the World’s no 1 Novak Djokovic. But the biggest talking point of tonight is the match between the Roger Federer and the Dan Evans and this is the dream match for the lover of the tennis.

MATCHES OF 1 JULY, Wimbledon, 2016

Centre Court

13:00: Juan Martin Del Potro (Arg) v (4) Stanislas Wawrinka (Swi), (1) Serena Williams (USA) v Christina McHale (USA), (3) Roger Federer (Swi) v Daniel Evans (Gbr)

Court 1

13:00: (8) Venus Williams (USA) v (29) Daria Kasatkina (Rus), (1) Novak Djokovic (Ser) v (28) Sam Querrey (USA), (27) Jack Sock (USA) v (6) Milos Raonic (Can)

Court 2

11:00: (15) Nick Kyrgios (Aus) v Dustin Brown (Ger), (10) Petra Kvitova (Cze) v Ekaterina Makarova (Rus), Andrey Kuznetsov (Rus) v (5) Kei Nishikori (Jpn), (5) Simona Halep (Rom) v (26) Kiki Bertens (Ned)

Court 3

11:00: Benjamin Becker (Ger) v (10) Tomas Berdych (Cze), Tara Moore (Gbr) v (13) Svetlana Kuznetsova (Rus), (11) David Goffin (Bel) v Denis Istomin (Uzb), (28) Lucie Safarova (Cze) v Jana Cepelova (Svk)

Court 5

11:00: (14) Anabel Medina Garrigues (Spa) & Arantxa Parra Santonja (Spa) v Barbora Krejcikova (Cze) & Katerina Siniakova (Cze), Dusan Lajovic (Ser) & Viktor Troicki (Ser) v Alexandr Dolgopolov (Ukr) & Sergiy Stakhovsky (Ukr), Kirsten Flipkens (Bel) & Andrea Petkovic (Ger) v Johanna Konta (Gbr) & Maria Sanchez (USA), Dustin Brown (Ger) & Madison Brengle (USA) v Oliver Marach (Aut) & Jelena Ostapenko (Lat), (8) Julia Goerges (Ger) & Karolina Pliskova (Cze) v Denisa Allertova (Cze) & Anna Karolina Schmiedlova (Svk)

Court 6

11:00: Leonardo Mayer (Arg) & Joao Sousa (Por) v Samuel Groth (Aus) & Robert Lindstedt (Swe), (5) Ivan Dodig (Cro) & Daniel Melo (Bra) v Paul-Henri Mathieu (Fra) & Benoit Paire (Fra), Brydan Klein (Gbr) & Alexander Ward (Gbr) v (15) Martin Cuevas (Uru) & Marcel Granollers (Spa), (10) Henri Kontinen (Fin) & John Peers (Aus) v Nicholas Monroe (USA) & Donald Young (USA)

Court 7

11:00: Annika Beck (Ger) v Aliaksandra Sasnovich (Blr), Yen-Hsun Lu (Tpe) & Janko Tipsarevic (Ser) v Marcin Matkowski (Pol) & Leander Paes (Ind), Louisa Chirico (USA) & Alison Riske (USA) v Annika Beck (Ger) & Yanina Wickmayer (Bel), Fabrice Martin (Fra) & Olga Savchuk (Ukr) v Chris Guccione (Aus) & Elina Svitolina (Ukr), Demi Schuurs (Ned) & Renata Voracova (Cze) v (2) Caroline Garcia (Fra) & Kristina Mladenovic (Fra)

Court 8

11:00: (24) Alexander Zverev (Ger) v Mikhail Youzhny (Rus), Yulia Putintseva (Kaz) v (21) Anastasia Pavlyuchenkova (Rus), (6) Andrea Hlavackova (Cze) & Lucie Hradecka (Cze) v Chen Liang (Chn) & Yafan Wang (Chn), Misaki Doi (Jpn) v Anna-Lena Friedsam (Ger), Santiago Gonzalez (Mex) & Arantxa Parra Santonja (Spa) v Michael Venus (Nzl) & Maria Irigoyen (Arg)

Court 9

11:00: Johan Brunstrom (Swe) & Andreas Siljestrom (Swe) v Andrei Martin (Svk) & Hans Podlipnik-Castillo (Chi), David Marrero (Spa) & Maria Jose Martinez Sanchez (Spa) v Matwe Middelkoop (Ned) & Oksana Kalashnikova (Geo), Treat Huey (Phi) & Alicja Rosolska (Pol) v Johan Brunstrom (Swe) & Belinda Bencic (Swi), Florin Mergea (Rom) & Tamira Paszek (Aut) v Artem Sitak (Nzl) & Laura Siegemund (Ger)

Court 10

11:00: Sanchai Ratiwatana (Tha) & Sonchat Ratiwatana (Tha) v Oliver Marach (Aut) & Fabrice Martin (Fra), Lara Arruabarrena (Spa) & Danka Kovinic (Mne) v Jelena Jankovic (Ser) & Aleksandra Krunic (Ser), Juan Sebastian Cabal (Col) & Mariana Duque-Marino (Col) v Mate Pavic (Cro) & Darija Jurak (CRO), Fabio Fognini (Ita) & Andreas Seppi (Ita) v (9) Dominic Inglot (Gbr) & Daniel Nestor (Can)

Court 12

11:00: Juan Monaco (Arg) v (12) Jo-Wilfried Tsonga (Fra), (11) Timea Bacsinszky (Swi) v Monica Niculescu (Rom), (9) Marin Cilic (CRO) v Lukas Lacko (Svk), Carina Witthoeft (Ger) v (4) Angelique Kerber (Ger)

Court 14

11:00: Guido Pella (Arg) & Horacio Zeballos (Arg) v Guillermo Duran (Arg) & Maximo Gonzalez (Arg), Julien Benneteau (Fra) & Edouard Roger-Vasselin (Fra) v Marc Lopez (Spa) & Albert Ramos-Vinolas (Spa), Julian Knowle (Aut) & Shuai Zhang (Chn) v Maximo Gonzalez (Arg) & Raluca Olaru (Rom), Stephane Robert (Fra) & Dudi Sela (ISR) v Marcos Baghdatis (Cyp) & Mikhail Youzhny (Rus)

Court 16

11:00: Fabio Fognini (Ita) v (22) Feliciano Lopez (Spa), Evgeniya Rodina (Rus) v (24) Barbora Zahlavova Strycova (Cze), Sabine Lisicki (Ger) v Yaroslava Shvedova (Kaz), Gilles Muller (Lux) & Frederik Nielsen (Den) v (11) Raven Klaasen (Rsa) & Rajeev Ram (USA)

Court 17

11:00: (32) Lucas Pouille (Fra) v Donald Young (USA), Marina Erakovic (Nzl) v (12) Carla Suarez Navarro (Spa), Pierre-Hugues Herbert (Fra) v Nicolas Mahut (Fra)

Court 18

11:00: (18) John Isner (USA) v Matthew Barton (Aus), (18) Sloane Stephens (USA) v Mandy Minella (Lux), Steve Johnson (USA) v Grigor Dimitrov (Bul), Alize Cornet (Fra) v (9) Madison Keys (USA)

Court 19

11:00: Marin Draganja (Cro) & Nikola Mektic (CRO) v (6) Rohan Bopanna (Ind) & Florin Mergea (Rom), Kenneth Skupski (Gbr) & Neal Skupski (Gbr) v (7) Lukasz Kubot (Pol) & Alexander Peya (Aut), Scott Lipsky (USA) & Alla Kudryavtseva (Rus) v Guillermo Duran (Arg) & Chen Liang (Chn), Colin Fleming (Gbr) & Jocelyn Rae (Gbr) v Neal Skupski (Gbr) & Anna Smith (Gbr)

Loading...