Tennis Wimbledon

Wimbledon Day 4 Order Of Play Preview Prediction Results Highlights Winner

Wimbledon Day 4 Order Of Play Preview Prediction Results Highlights Winner :-The Wimbledon has now reached its Day 4 and the action has been shifted to the fourth day. This year’s Wimbledon has started getting into the groove and the biggest moment came when Roger Federer ahs defeated No 772 ranked Marcus Wills in year’s Day 3.

2533356489

What a player Roder Federer has been in the history of Wimbledon . Well, this is only the start of the world’s biggest Tennis event and there are much more matches due which will bring the joy in the heart of all the fans of this classic tournament.

Today, we will provide you with the list of all the matches which are scheduled to play in the Day 4.

Fans are waiting for more action from their favourite players in this tournament.

DAY 4- ALL MATCHES 

  1. Centre COURT, 1:00 PM
.GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND
    Julien Benneteau (FRA)    v    Kei Nishikori (JPN) [5]
.GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND
    Yen-Hsun Lu (TPE)    v    Andy Murray (GBR) [2]
. LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
    Eugenie Bouchard (CAN)    v    Johanna Konta (GBR) [16]

2. NO.1 COURT, 1:00PM  

. GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND TO FINISH 1-0
   Grigor Dimitrov (BUL)    v    Gilles Simon (FRA) [16]
 . LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
     Jana Cepelova (SVK)    v    Garbine Muguruza (ESP) [2]
 . GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND
     Dominic Thiem (AUT) [8]    v    Jiri Vesely (CZE)

3. NO.2 COURT, 11:00AM

GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND
7-6(6) 6-4 6-1
Daniel Evans (GBR)    defeated    Alexandr Dolgopolov (UKR) [30]    Completed
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
Simona Halep (ROU) [5]    v    Francesca Schiavone (ITA)    In Progress
GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND
Radu Albot (MDA)    v    Bernard Tomic (AUS) [19]
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
Agnieszka Radwanska (POL) [3]    v    Ana Konjuh (CRO)

4. NO.3 COURT, 11:00AM

LADIES’ SINGLES – FIRST ROUND
Timea Bacsinszky (SUI) [11]    defeated    Luksika Kumkhum (THA)    Completed
GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND
Andreas Seppi (ITA)    v    Milos Raonic (CAN) [6]
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
Julia Boserup (USA)    v    Belinda Bencic (SUI) [7]
LADIES’ DOUBLES – FIRST ROUND
Serena Williams (USA)
Venus Williams (USA)
v
Andreja Klepac (SLO) [11]
Katarina Srebotnik (SLO) [11]

5. COURT 12, 11:00AM

LADIES’ SINGLES – FIRST ROUND
3-6 6-0 12-10
Annika Beck (GER)    defeated    Heather Watson (GBR)
Completed
GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND
Marin Cilic (CRO) [9]    v    Sergiy Stakhovsky (UKR)
GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND
Richard Gasquet (FRA) [7]    v    Marcel Granollers (ESP)
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
Coco Vandeweghe (USA) [27]    v    Timea Babos (HUN)

6. COURT 18, 11:00AM

LADIES’ SINGLES – FIRST ROUND
6-3 6-3
Aliaksandra Sasnovich (BLR)    defeated    Kristina Mladenovic (FRA) [31]    Completed
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
Venus Williams (USA) [8]    v    Maria Sakkari (GRE)    In Progress
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
Varvara Lepchenko (USA)    v    Angelique Kerber (GER) [4]
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
Dominika Cibulkova (SVK) [19]    v    Daria Gavrilova (AUS)
GENTLEMEN’S DOUBLES – FIRST ROUND
Jonathan Erlich (ISR)
Colin Fleming (GBR)
v
Jamie Murray (GBR) [3]
Bruno Soares (BRA) [3]

7. COURT 4, 11:00AM

GENTLEMEN’S SINGLES – FIRST ROUND
6-4 6-4 3-6 6-1
Mikhail Youzhny (RUS)    defeated    Horacio Zeballos (ARG)    Completed
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
Sara Errani (ITA) [20]    v    Alize Cornet (FRA)    In Progress
GENTLEMEN’S DOUBLES – FIRST ROUND
Andres Molteni (ARG)
Julio Peralta (CHI)
v
Dustin Brown (GER)
Jan-Lennard Struff (GER)
LADIES’ DOUBLES – FIRST ROUND
Kateryna Bondarenko (UKR)
Olga Savchuk (UKR)
v
Alize Cornet (FRA)
Xenia Knoll (SUI)

8. COURT 5, 11:00AM

LADIES’ SINGLES – FIRST ROUND
7-6(5) 6-2
Sloane Stephens (USA) [18]    defeated    Shuai Peng (CHN)    Completed
GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND
Pierre-Hugues Herbert (FRA)    v    Damir Dzumhur (BIH)    In Progress
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
Yaroslava Shvedova (KAZ)    v    Elina Svitolina (UKR) [17]
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
Andrea Petkovic (GER) [32]    v    Elena Vesnina (RUS)
GENTLEMEN’S DOUBLES – FIRST ROUND
Treat Huey (PHI) [12]
Max Mirnyi (BLR) [12]
v
Pablo Carreno Busta (ESP)
Guillermo Garcia-Lopez (ESP)

9. COURT 6, 11:00AM

GENTLEMEN’S SINGLES – FIRST ROUND
6-4 7-5 3-6 6-3
Donald Young (USA)    defeated    Leonardo Mayer (ARG)    Completed
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
Mona Barthel (GER)    v    Kiki Bertens (NED) [26]    In Progress
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
Lara Arruabarrena (ESP)    v    Daria Kasatkina (RUS) [29]
LADIES’ DOUBLES – FIRST ROUND
Mona Barthel (GER)
Chia-Jung Chuang (TPE)
v
Eri Hozumi (JPN)
Miyu Kato (JPN)
GENTLEMEN’S DOUBLES – FIRST ROUND
Jean-Julien Rojer (NED) [4]
Horia Tecau (ROU) [4]
v
Jonathan Marray (GBR)
Adil Shamasdin (CAN)

10. COURT 7, 11:00AM

GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND
6-4 6-3 6-2
Sam Querrey (USA) [28]    defeated    Thomaz Bellucci (BRA)    Completed
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
Kirsten Flipkens (BEL)    v    Madison Keys (USA) [9]    In Progress
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
Denisa Allertova (CZE)    v    Carla Suarez Navarro (ESP) [12]
GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND
Dennis Novikov (USA)    v    Joao Sousa (POR) [31] ]

11. COURT 8, 11:00AM

GENTLEMEN’S SINGLES – FIRST ROUND
7-6(2) 7-6(5) 6-3
John Isner (USA) [18]    defeated    Marcos Baghdatis (CYP)    Completed
GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND
David Goffin (BEL) [11]    v    Edouard Roger-Vasselin (FRA)    In Progress
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
Katerina Siniakova (CZE)    v    Caroline Garcia (FRA) [30]
LADIES’ DOUBLES – FIRST ROUND
Nao Hibino (JPN)
Alicja Rosolska (POL)
v
Vania King (USA) [13]
Alla Kudryavtseva (RUS) [13]

12. COURT 9, 11:00AM

LADIES’ SINGLES – FIRST ROUND
7-5 3-0 RET.
Mandy Minella (LUX)    defeated    Anna Tatishvili (USA)    Completed
STARTS AT 12:15 GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND
Lukas Lacko (SVK)    v    Ivo Karlovic (CRO) [23]    In Progress
GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND WALKOVER
  Roberto Bautista Agut (ESP) [14]    defeated    Mikhail               Kukushkin (KAZ)    Completed
LADIES’ DOUBLES – FIRST ROUND
Raquel Atawo (USA) [10]
Abigail Spears (USA) [10]
v
Chin-Wei Chan (TPE)
Xinyun Han (CHN)

13. COURT 10, 11:00AM

GENTLEMEN’S SINGLES – FIRST ROUND
6-7(7) 7-6(5) 6-3 6-7(5) 14-12
Matthew Barton (AUS)    defeated    Albano Olivetti (FRA)    Completed
GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND
 Jack Sock (USA) [27]    v    Robin Haase (NED)    In Progress
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
   Lucie Safarova (CZE) [28]    v    Samantha Crawford (USA)
LADIES’ DOUBLES – FIRST ROUND
Irina Falconi (USA)
Nicole Gibbs (USA)
v
Elise Mertens (BEL)
An-Sophie Mestach (BEL)
LADIES’ DOUBLES – FIRST ROUND
Shuko Aoyama (JPN)
Makoto Ninomiya (JPN) v
v Nadiia Kichenok (UKR)
Nadiia Kichenok (UKR)
Lesia Tsurenko (UKR)

14. COURT 11, 11:00AM

GENTLEMEN’S SINGLES – FIRST ROUND
6-4 1-6 6-7(3) 6-2 6-3
Fabio Fognini (ITA)    defeated    Federico Delbonis (ARG)
Completed
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
  Karolina Pliskova (CZE) [15]    v    Misaki Doi (JPN)
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
   Carina Witthoeft (GER)    v    Kurumi Nara (JPN)
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
   Ying-Ying Duan (CHN)    v    Roberta Vinci (ITA) [6]
LADIES’ DOUBLES – FIRST ROUND
Yifan Xu (CHN) [9]
Saisai Zheng (CHN) [9]
v
Darija Jurak (CRO)
Anastasia Rodionova (AUS)

15. COURT 14, 11:00AM

LADIES’ SINGLES – FIRST ROUND
  Anett Kontaveit (EST)    v    Barbora Strycova (CZE) [24]    In      Progress
GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND
   Andrey Kuznetsov (RUS)    v    Gilles Muller (LUX)
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
   Jelena Jankovic (SRB) [22]    v    Marina Erakovic (NZL)
GENTLEMEN’S DOUBLES – FIRST ROUND
Marcelo Arevalo (ESA)
Roberto Maytin (VEN)
v
Konstantin Kravchuk (RUS)
Denys Molchanov (UKR)
GENTLEMEN’S DOUBLES – FIRST ROUND
Wesley Koolhof (NED)
Matwe Middelkoop (NED)
v
Alexander Bury (BLR)
Igor Zelenay (SVK)

16. COURT 15, 11:00AM

LADIES’ SINGLES – FIRST ROUND
6-1 6-4
Monica Niculescu (ROU)    defeated    Aleksandra Krunic (SRB)    Completed
GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND
Nicolas Almagro (ESP)    v    Denis Istomin (UZB)    In Progress
LADIES’ DOUBLES – FIRST ROUND
Alexandra Panova (RUS)
Shelby Rogers (USA)
v
Margarita Gasparyan (RUS) [12]
Monica Niculescu (ROU) [12]
GENTLEMEN’S DOUBLES – FIRST ROUND
Julian Knowle (AUT)
Artem Sitak (NZL)
v
Marcelo Demoliner (BRA)
Aisam Qureshi (PAK)
GENTLEMEN’S DOUBLES – FIRST ROUND
Mate Pavic (CRO) [16]
Michael Venus (NZL) [16]
v
Chris Guccione (AUS)
Andre Sa (BRA)

17. COURT 16, 11:00AM

LADIES’ SINGLES – FIRST ROUND
6-1 4-6 6-1
Ekaterina Makarova (RUS)    defeated    Johanna Larsson (SWE)    Completed
GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND
TO FINISH 3-1
Nicolas Mahut (FRA)    v    David Ferrer (ESP) [13]
GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND
Benoit Paire (FRA) [26]    v    John Millman (AUS)
GENTLEMEN’S DOUBLES – FIRST ROUND
Inigo Cervantes Huegun (ESP)
Paolo Lorenzi (ITA)
v
Bob Bryan (USA) [2]
Mike Bryan (USA) [2]

18. COURT 17, 11:00AM

GENTLEMEN’S SINGLES – FIRST ROUND
6-4 4-6 6-4 6-1
Lucas Pouille (FRA) [32]    defeated    Marius Copil (ROU)    Completed
LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
Samantha Stosur (AUS) [14]    v    Sabine Lisicki (GER)    In Progress
GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND
Albert Ramos-Vinolas (ESP)    v    Viktor Troicki (SRB) [25]
GENTLEMEN’S DOUBLES – FIRST ROUND
Brian Baker (USA)
Marcus Daniell (NZL)
v
Juan-Sebastian Cabal (COL) [13]
Robert Farah (COL) [13]

19. COURT 19, 11:00AM

LADIES’ SINGLES – SECOND ROUND
Anna-Lena Friedsam (GER)    v    Ekaterina Alexandrova (RUS)    In Progress
GENTLEMEN’S SINGLES – SECOND ROUND, TO FINISH 1-0
Steve Johnson (USA)    v    Jeremy Chardy (FRA)
LADIES’ DOUBLES – FIRST ROUND
Su-Wei Hsieh (TPE)
Nicole Melichar (USA)
v
Shuai Peng (CHN)
Shuai Zhang (CHN)
GENTLEMEN’S DOUBLES – FIRST ROUND
Santiago Gonzalez (MEX)
Scott Lipsky (USA)
v
Ricardas Berankis (LTU)
Denis Kudla (USA)
TO BE ARRANGED 1
NOT BEFORE: 5:00 PM
LADIES’ DOUBLES – FIRST ROUND
Hao-Ching Chan (TPE) [3]
Yung-Jan Chan (TPE) [3]
v
Ashleigh Barty (AUS)
Laura Robson (GBR)
NOT BEFORE: 5:00 PM
LADIES’ DOUBLES – FIRST ROUND
Madison Brengle (USA)
Tatjana Maria (GER)
v
Daniela Hantuchova (SVK)
Donna Vekic (CRO)
NOT BEFORE: 5:00 PM
LADIES’ DOUBLES – FIRST ROUND
Andrea Hlavackova (CZE) [6]
Lucie Hradecka (CZE) [6]
v
Chen Liang (CHN)
Yafan Wang (CHN)

Loading...