Wimbledon

Wimbledon Day 8 All Matches Live Score Streaming Results Winners 07 July 2015

Wimbledon Day 8 All Matches Live Score Streaming Results Winners 07 July 2015 : Finally, Now wait is over for tennis lovers. Wimbledon queue have been waiting ahead of the and today is 8th day of play. The ‘Official’ Queue begun was started from 29 june 2015 at Sunday 8.00 am, but people first began waiting in line at around 5.pm the evening before. Wimbledon is from the four major tennis tournaments, All England Lawn Tennis Club Single  Handed Championship of the world”. Now below get complete details of Wimbledon Day 8 All Matches.

Wimbledon Day 8 All Matches Live Score Streaming Results Winners 07 July 2015

Wimbledon 2015 Day 8 Live Score Streaming TV Channel’s

Here is the Wimbledon 2015 Live broadcasting TV channel Schedule that is available for the worldwide viewers and the Tennis tournament lovers. You can sit and relax at your home and can watch the whole Wimbledon tournament over the TV screens free of cost. Also, keep in touch with us for the most appropriate and latest Wimbledon 2015 news and results.

 Live Streaming Details
ADMC MIDDLE EAST
ARQ CZECH REPUBLIC & SLOVAKIA
BELARUS NATIONAL CHANNEL BELARUS
BEIJING TV CHINA
B92 SERBIA
BBTV THAILAND
CANAL+ SWEDEN, FINLAND, NORWAY, FRANCE
DIGISPORT ROMANIA & HUNGARY
CCTV5 CHINA
FOX/ASIA SOUTH-EAST ASIA
BBC UNITED KINGDOM
STAR INDIA
ESPN UNITED STATES
THE TENNIS CHANNEL UNITED STATES
TSN CANADA
I.K.O (SPORT KLUB) BOSNIA, CROATIA, MACEDONIA, MONTENEGRO, SERBIA, SLOVENIA
SOGECABLE (CANAL+ & CUATRO) SPAIN
SEVEN  AUSTRALIA
NOS NETHERLANDS
SKY DEUTSCHLAND GERMANY & AUSTRIA
 NTV+/  RUSSIA, UKRAINE, ARMENIA, AZERBAIJAN, BELARUS, GEORGIA, KAZAKHSTAN, KYGRYSTAN, MOLDOVA, TAJIKISTAN, TURKMENISTAN, UZBEKISTAN

Wimbledon Day 8 All Matches Results Winners 07 July 2015

Day 8, Tuesday, 7 July

Center Court

LADIES’ SINGLES – QUARTER-FINALS

Maria Sharapova (RUS)
Coco Vandeweghe (USA)

LADIES’ SINGLES – QUARTER-FINALS

Serena Williams (USA)
Victoria Azarenka (BLR)
*************************************************************************

Court 1
GENTLEMEN’S SINGLES – FOURTH ROUND

Novak Djokovic (SRB) 6 6 6 6
Kevin Anderson (RSA) 7(6) 7(6) 1 4

LADIES’ SINGLES – QUARTER-FINALS

Garbine Muguruza (ESP)
Timea Bacsinszky (SUI)

LADIES’ SINGLES – QUARTER-FINALS

Madison Keys (USA)
Agnieszka Radwanska (POL)
*************************************************************************

Court 2
MIXED DOUBLES – THIRD ROUND

Artem Sitak (NZL)
Anastasia Rodionova (AUS)
Leander Paes (IND)
Martina Hingis (SUI)

GENTLEMEN’S DOUBLES – QUARTER-FINALS

Alexander Peya (AUT)
Bruno Soares (BRA)
Jamie Murray (GBR)
John Peers (AUS)

SNR. GENTLEMEN’S INV. DOUBLES

Jeremy Bates (GBR)
Chris Wilkinson (GBR)
Guy Forget (FRA)
Cedric Pioline (FRA)

MIXED DOUBLES – THIRD ROUND

Marin Draganja (CRO)
Ana Konjuh (CRO)
Bruno Soares (BRA)
Sania Mirza (IND)
*************************************************************************

Court 3
SNR. GENTLEMEN’S INV. DOUBLES

Joakim Nystrom (SWE)
Mikael Pernfors (SWE)
Richard Leach (USA)
Patrick McEnroe (USA)

GENTLEMEN’S INVITATION DOUBLES

Greg Rusedski (GBR)
Fabrice Santoro (FRA)
Richard Krajicek (NED)
Mark Petchey (GBR)

GENTLEMEN’S DOUBLES – QUARTER-FINALS

Jean-Julien Rojer (NED)
Horia Tecau (ROU)
Marcin Matkowski (POL)
Nenad Zimonjic (SRB)
*************************************************************************

Court 12
LADIES’ INVITATION DOUBLES

Magdalena Maleeva(BUL)
Rennae Stubbs (AUS)
Jana Novotna (CZE)
Barbara Schett (AUT)

SNR. GENTLEMEN’S INV. DOUBLES

Andrew Castle (GBR)
Jeff Tarango (USA)
Jacco Eltingh (NED)
Paul Haarhuis (NED)

GENTLEMEN’S INVITATION DOUBLES

Jamie Delgado (GBR)
Thomas Enqvist (SWE)
Goran Ivanisevic (CRO)
Ivan Ljubicic (CRO)

MIXED DOUBLES – THIRD ROUND

Alexander Peya (AUT)
Timea Babos (HUN)
Oliver Marach (AUT)
Olga Savchuk (UKR)

GENTLEMEN’S INVITATION DOUBLES

Justin Gimelstob (USA)
Ross Hutchins (GBR)
Jonas Bjorkman (SWE)
Thomas Johansson (SWE)

 

*************************************************************************

Court 18
LADIES’ INVITATION DOUBLES

Andrea Jaeger (USA)
Andrea Temesvari (HUN)
Chanda Rubin (USA)
Sandrine Testud (FRA)

LADIES’ INVITATION DOUBLES

Marion Bartoli (FRA)
Iva Majoli (CRO)
Martina Navratilova (USA)
Selima Sfar (TUN)

GENTLEMEN’S INVITATION DOUBLES

Albert Costa (ESP)
Fernando Gonzalez (CHI)
Wayne Ferreira (RSA)
Sebastien Grosjean (FRA)

LADIES’ INVITATION DOUBLES

Lindsay Davenport (USA)
Mary Joe Fernandez (USA)
Tracy Austin (USA)
Helena Sukova (CZE)
*************************************************************************

Court 4
BOYS’ SINGLES – SECOND ROUND

Yunseong Chung (KOR)
Ulises Blanch (USA)

BOYS’ SINGLES – SECOND ROUND

Taylor Fritz (USA)
Sora Fukuda (JPN)

BOYS’ SINGLES – SECOND ROUND

Tommy Paul (USA)
Juan Jose Rosas (PER)

BOYS’ DOUBLES – FIRST ROUND

Yusuke Takahashi (JPN)
Jumpei Yamasaki (JPN)
Yunseong Chung (KOR)
Seong Chan Hong (KOR)

BOYS’ DOUBLES – FIRST ROUND

Marco Mosciatti (ITA)
Marko Osmakcic (SUI)
Marcelo Tomas Barrios Vera(CHI)
Juan Jose Rosas (PER)
*************************************************************************

Court 5
GIRLS’ SINGLES – SECOND ROUND

Olivia Tjandramulia (AUS)
Caroline Dolehide (USA)

GIRLS’ SINGLES – SECOND ROUND

Fanni Stollar (HUN)
Kayla Day (USA)

GIRLS’ SINGLES – SECOND ROUND

Ingrid Neel (USA)
Tereza Mihalikova (SVK)

GIRLS’ SINGLES – SECOND ROUND

Pranjala Yadlapalli (IND)
Michaela Gordon (USA)

GIRLS’ DOUBLES – FIRST ROUND

Kayla Day (USA)
Monika Kilnarova (CZE)
Anna Kalinskaya (RUS)
Evgeniya Levashova (RUS)

 

********************************************************************

Court 7

BOYS’ SINGLES – SECOND ROUND

Nuno Borges (POR)
Michael Mmoh (USA)

BOYS’ SINGLES – SECOND ROUND

Nathan Ponwith (USA)
Mikael Ymer (SWE)

GIRLS’ SINGLES – SECOND ROUND

Olesya Pervushina (RUS)
Shilin Xu (CHN)

GIRLS’ DOUBLES – FIRST ROUND

Dalma Galfi (HUN)
Fanni Stollar (HUN)
Jasmine Amber Asghar (GBR)
Eden Richardson (GBR)

Court 8
GIRLS’ SINGLES – SECOND ROUND

Sofya Zhuk (RUS)
Charlotte Robillard-Millette(CAN)

GIRLS’ SINGLES – SECOND ROUND

Viktoria Kuzmova (SVK)
Raveena Kingsley (USA)

BOYS’ SINGLES – SECOND ROUND

Corentin Denolly (FRA)
Reilly Opelka (USA)

GIRLS’ DOUBLES – FIRST ROUND

Francesca Di Lorenzo (USA)
Luisa Stefani (BRA)
Jodie Anna Burrage (GBR)
Ali Collins (GBR)
*************************************************************************

Court 9
GIRLS’ SINGLES – SECOND ROUND

Sofia Kenin (USA)
Jil Teichmann (SUI)

GIRLS’ SINGLES – SECOND ROUND

Usue Maitane Arconada(USA)
Lucie Wargnier (FRA)

GIRLS’ SINGLES – SECOND ROUND

Claire Liu (USA)
Evgeniya Levashova (RUS)

GIRLS’ DOUBLES – FIRST ROUND

Miriam Kolodziejova (CZE)
Marketa Vondrousova (CZE)
Jaqueline Cristian (ROU)
Sofia Kenin (USA)

BOYS’ DOUBLES – FIRST ROUND

Emil Reinberg (USA)
Stefanos Tsitsipas (GRE)
Finn Bass (GBR)
Alexis Canter (GBR)

 

************************************************************************

Court 10
BOYS’ SINGLES – SECOND ROUND

Casper Ruud (NOR)
Alvaro Lopez San Martin (ESP)

BOYS’ SINGLES – SECOND ROUND

Lukas Klein (SVK)
Viktor Durasovic (NOR)

GIRLS’ DOUBLES – FIRST ROUND

Eleni Christofi (GRE)
Lesedi Sheya Jacobs (NAM)
Karola Patricia Bejenaru (ROU)
Panna Udvardy (HUN)

BOYS’ DOUBLES – FIRST ROUND

Nuno Borges (POR)
Michal Dembek (POL)
Jay Clarke (GBR)
Lukas Klein (SVK)
*************************************************************************

Court 11
GIRLS’ SINGLES – SECOND ROUND

Anna Brogan (GBR)
Katarina Zavatska (UKR)

BOYS’ SINGLES – SECOND ROUND

William Blumberg (USA)
Alberto Lim (PHI)
GIRLS’ SINGLES – SECOND ROUND
Tornado Alicia Black (USA)
Maia Lumsden (GBR)

BOYS’ DOUBLES – FIRST ROUND

Felipe Cunha Silva (POR)
Alejandro Tabilo (CAN)
Djurabeck Karimov (UZB)
Manuel Pena Lopez (ARG)

GIRLS’ DOUBLES – FIRST ROUND

Naiktha Bains (AUS)
Tornado Alicia Black (USA)
Emily Arbuthnott (GBR)
Emilie Francati (DEN)

 

*************************************************************************

Court 15
GIRLS’ SINGLES – SECOND ROUND

Anastasia Potapova (RUS)
Jaqueline Cristian (ROU)

BOYS’ SINGLES – SECOND ROUND

Emil Reinberg (USA)
Denis Shapovalov (CAN)

GIRLS’ SINGLES – SECOND ROUND

Vera Lapko (BLR)
Greet Minnen (BEL)

BOYS’ DOUBLES – FIRST ROUND

Kenneth Raisma (EST)
Denis Shapovalov (CAN)
Jonathan Gray (GBR)
Ewan Moore (GBR)
*************************************************************************

Court 16

BOYS’ SINGLES – SECOND ROUND
Patrik Niklas-Salminen (FIN)
Miomir Kecmanovic (SRB)

BOYS’ SINGLES – SECOND ROUND

Marcelo Tomas Barrios Vera(CHI)
Juan Pablo Ficovich (ARG)

GIRLS’ DOUBLES – FIRST ROUND

Bianca Vanessa Andreescu(CAN)
Katherine Sebov (CAN)
Georgina Axon (GBR)
Holly Hutchinson (GBR)

BOYS’ DOUBLES – FIRST ROUND

Federico Bonacia (ITA)
Andrea Pellegrino (ITA)
Geoffrey Blancaneaux (FRA)
Aziz Dougaz (TUN)
*************************************************************************

Court 17
BOYS’ SINGLES – SECOND ROUND

Franco Capalbo (ARG)
Stefanos Tsitsipas (GRE)

BOYS’ SINGLES – SECOND ROUND

Marc Polmans (AUS)
Duck Hee Lee (KOR)

BOYS’ SINGLES – SECOND ROUND

Johan Nikles (SUI)
Akira Santillan (JPN)

GIRLS’ DOUBLES – FIRST ROUND

Destanee Aiava (AUS)
Olivia Tjandramulia (AUS)
Ines Ibbou (ALG)
Katarina Zavatska (UKR)
*************************************************************************

Court 19
GIRLS’ SINGLES – SECOND ROUND

Deria Nur Haliza (INA)
Katie Swan (GBR)

BOYS’ SINGLES – SECOND ROUND

Yosuke Watanuki (JPN)
Mate Valkusz (HUN)

GIRLS’ SINGLES – SECOND ROUND

Kimberly Birrell (AUS)
Anna Blinkova (RUS)

BOYS’ DOUBLES – FIRST ROUND

Nam Hoang Ly (VIE)
Sumit Nagal (IND)
Alex De Minaur (AUS)
Yosuke Watanuki (JPN)

 

*************************************************************************

To be Arranged 1
GENTLEMEN’S DOUBLES – QUARTER-FINALS

Bob Bryan (USA)
Mike Bryan (USA)
Rohan Bopanna (IND)
Florin Mergea (ROU)

GENTLEMEN’S DOUBLES – QUARTER-FINALS

Jonathan Erlich (ISR)
Philipp Petzschner (GER)
Ivan Dodig (CRO)
Marcelo Melo (BRA)

MIXED DOUBLES – THIRD ROUND

Juan-Sebastian Cabal (COL)
Cara Black (ZIM)
Daniel Nestor (CAN)
Kristina Mladenovic (FRA)

SNR. GENTLEMEN’S INV. DOUBLES

Mansour Bahrami (IRI)
Henri Leconte (FRA)
Todd Woodbridge (AUS)
Mark Woodforde (AUS)

 

Result is not yet been declared. So, stay tuned here for more updates.

 

Stay tuned with us for the latest updated news. Hope you landed on the right site to get the latest information on Wimbledon Day 8 All Matches Live Score Streaming Results Winners 07 July 2015 if you really liked our information then, Do share this article on social networking sites such as facebook, whatsapp, hike, bbm, wechat, instagram, line, viber, pinterest, stumble upon, twitter etc. You can also provide us with your comments below the article in the commenting section. Be Happy 🙂

Loading...