European Games Sports

Wrestling Baku 2015 European Games Medal Table Live Stream

Wrestling Baku 2015 European Games Medal Table Live Stream:- The inaugural European Games are to be held in Baku, Azerbaijan, from June 12 to 28, 2015. The event is expected to feature more than 6,000 athletes from 50 NOCs competing in 20 sports. At Presents The Wrestling Competion Going On The Ring Between URK VS GRE OR Ukraine And Gremany The Name Of Players From The Team Is Andritsev v. Tsikoyani N We Provide You Live Points Table And Which team Collects Of Most Medal’s Collection.

Dates: Friday, June 12 to Sunday, June 28

TV Info: Watch the Games live on BT Sport (UK)

Live Stream: BT Sport Player

Event Schedule: Full schedule of events available via Baku2015.com

Wrestling Baku 2015 European Games Medal Table Live Stream

Wrestling Baku 2015 European Games Medal Table Live Stream

European Games Medal Table 2015

Here We Providing You Medal Table Or Points Table Of European Games All Around Performance Of 29 Country Given Below

Rank Country Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
1
Russian Federation
12 5 5
22
2
Azerbaijan
8 3 8
19
3
Hungary
7 1 5
13
4
Belarus
5 1 7
13
5
Germany
4 5 6
15
6
Turkey
4 2 8
14
7
Spain
3 4 1
8
8
Switzerland
3 3 1
7
9
Serbia
3 3 0
6
10
France
2 3 4
9
11
Portugal
2 3 0
5
12
Great Britain
2 1 1
4
13
Ukraine
1 5 5
11
14
Poland
1 2 4
7
15
Croatia
1 1 3
5
16
Sweden
1 1 1
3
17
Lithuania
1 0 0
1
18
Austria
0 4 2
6
19
Italy
0 4 0
4
20
Netherlands
0 2 1
3
21
Bulgaria
0 1 3
4
22
Czech Republic
0 1 2
3
23
Israel
0 1 1
2
=24
Armenia
0 1 0
1
=24
Greece
0 1 0
1
=24
Romania
0 1 0
1
=24
San Marino
0 1 0
1
28
The Former Yugoslav Republic of Macedonia
0 0 2
2
=29
Belgium
0 0 1
1
=29
Denmark
0 0 1
1
=29
Estonia
0 0 1
1
=29
Latvia
0 0 1
1
=29
Republic of Moldova
0 0 1
1
=29
Montenegro
0 0 1
1
=29
Norway
0 0 1
1
=29
Slovakia
0 0 1
1

European Games Wrestling 2015 Live Stream

The Wrestling events for the 2015 European Games will be held at the Heydar Aliyev Arena, Baku from 13 to 20 June 2015. 24 events will be held, 16 in Freestyle across both genders, and 8 in the Greco-Roman style, for men only.

57kg – Men’s Freestyle

GOLD:
BRONZE:
BRONZE:

Semifinals:
Semifinals:

1/4 Finals: No.8 Vladislav ANDREEV (BLR) v. Marcel EWALD (GER)
1/4 Finals: No.4 Vladimer  KHINCHEGASHVILI (GEO) v. Islam ISLAMAJ (ALB)
1/4 Finals: Garik BARSEGHYA (ARM) v. Yashar ALIYEV (AZE)
1/4 Finals: No.5 Viktor LEBEDEV (RUS) v. No.12 Sezar AKGUL (TUR)

1/8 Finals: No.8 Vladislav ANDREEV (BLR) df. Levan VARTANOV METREVELI  (ESP) by TF, 11-1
1/8 Finals: Marcel EWALD (GER) df. Alexandru CHIRTOACA (MDA), 4-3
1/8 Finals: No.4 Vladimer  KHINCHEGASHVILI (GEO) df. Andrei DUKOV (ROU), 3-0
1/8 Finals: Islam ISLAMAJ (ALB) df. Kastriot SEDOLLI (KOS) by FALL
1/8 Finals: Garik BARSEGHYA (ARM) df. No.18 @ 16 Vladimir DUBOV (BUL), 4-0
1/8 Finals: Yashar ALIYEV (AZE) df. No.18 Zoheir EL OUARRAQE (FRA), 9-4
1/8 Finals: No.5 Viktor LEBEDEV (RUS) df. Taras MARKOVYCH (UKR) by TF, 10-0
1/8 Finals: No.12 Sezar AKGUL (TUR) df. Aleksei BASKAKOV (EST), 6-0

QUALIFICATIONS: Aleksei BASKAKOV (EST) df. Theocharis KALANIDIS (GRE), 8-2

65kg – Men’s Freestyle

GOLD:
BRONZE
BRONZE:

Semifinals:
Semifinals:

1/4 Finals: Yunier CASTILLO SILVEIRA (ESP) v. George BUCUR (ROU)
1/4 Finals: No.9 Mustafa KAYA (TUR) v. No.10 Frank CHAMIZO (ITA)
1/4 Finals: No. 17 Togrul ASGAROV (AZE) v. Maxime FIQUET (FRA)
1/4 Finals: No.7 Azamat NURIKOV (BLR) v. No.8 Borislav NOVACHKOV (BUL)

1/8 Finals: Yunier CASTILLO SILVEIRA (ESP) df. Petteri MARTIKAINEN (FIN), 16-10
1/8 Finals: George BUCUR (ROU) df. Niko AROUZMANDIS (GRE) by TF, 12-1
1/8 Finals: No.9 Mustafa KAYA (TUR) v. Arlind CURRI (KOS) by TF, 12-1
1/8 Finals: No.10 Frank CHAMIZO (ITA) df. Avtandi KENTCHADZE (GEO) by criteria, 4-4
1/8 Finals: Maxime FIQUET (FRA) df. Steven GRAF (SUI), 4-2
1/8 Finals: No. 17 Togrul ASGAROV (AZE) df. No.14 Mihail SAVA (MDA) by TF, 10-0
1/8 Finals: No.7 Azamat NURIKOV (BLR) df. Mark POPOV (ISR), 10-4
1/8 Finals: No.8 Borislav NOVACHKOV (BUL) df. David  SAFARYAN (ARM), 8-6

QUALIFICATIONS: No.14 Mihail SAVA (MDA) df. Samet DUELGER (GER) via criteria, 2-2
QUALIFICATIONS: Togrul ASGAROV (AZE) df. Ilias BEKBULATOV (RUS), 9-8
QUALIFICATIONS: No.7 Azamat NURIKOV (BLR) df. Andriy KVYATKOVSKY (UKR), 3-2
QUALIFICATIONS: Mark POPOV (ISR) df. Maximilian AUSSERLEITNER (AUT), 4-2
QUALIFICATIONS: Devid  SAFARYAN (ARM) df. 17@ 70kg. Dejan MITROV (MKD) criteria, 2-2
QUALIFICATIONS: No.8 Borislav NOVACHKOV (BUL) df. Norbert LUKACS (HUN), 4-1

74kg – Men’s Freestyle
1/4 Finals:
1/4 Finals:
1/4 Finals:
1/4 Finals:

1/8 Finals: No.12 Soner DEMIRTAS (TUR) v. Henri SELENUS (FIN)
1/8 Finals: No.11 Yabrail HASANOV (AZE) v. Mihaly NAGY (HUN)
1/8 Finals: Carmelo LUMIA (ITA) v. Hanoc RACHAMIN (ISR)
1/8 Finals: Kiril TERZIEV (BUL) v. No.18 Grigor GRIGORYAN (ARM)
1/8 Finals: Osman HAJDARI (ALB) v. Krystian BRZOZOWSKI (POL)
1/8 Finals: Georg HARTH (GER) v. Jumber KVELASHVILI (GEO)
1/8 Finals: Zelimkhan KHADJIEV (FRA) v. Alexandru BURCA (MDA)
1/8 Finals: Aniuar GEDUEV (RUS) v. Georgios SAVVOULIDIS (GRE)

QUALIFICATIONS: Jumber KVELASHVILI (GEO) df. Rustam DUDAIEV (UKR) by FALL
QUALIFICATIONS: Alexandru BURCA (MDA) df. Stefan REICHMUTH (SUI), 6-1
QUALIFICATIONS: Zelimkhan KHADJIEV (FRA) df. Alberto MARTINEZ NAVARRO (ESP), 9-0
QUALIFICATIONS: Aniuar GEDUEV (RUS) v. Ali SHABANAU (BLR), 9-0
QUALIFICATIONS: Georgios SAVVOULIDIS (GRE) df. Michal DUBA (SVK) by TF, 10-0

97kg – Men’s Freestyle
1/4 Finals:
1/4 Finals:
1/4 Finals:
1/4 Finals:

1/8 Finals: Ibrahim BOLUKBASI (TUR) v. No.19 Dragomir STOICHEV (BUL)
1/8 Finals: No.4 Valerii ANDRIITSEV (UKR) v. Micheil TSIKOVANI (GRE)
1/8 Finals: Jozef JALOVIAR v. Phillip HUTTER (SUI)
1/8 Finals: Mingdaugus RUMBUTIS (LTU) v. No.7 Elizbar ODIKADZE (GEO)
1/8 Finals: No.1 Abdusalam GADISOV (RUS) v. Edon SHALA (KOS)
1/8 Finals: Imants LAGODSKIS (LAT) v. Jere HEINO (FIN)
1/8 Finals: No.2 Khetag GAZYUMOV (AZE) v. No.20 Nikolae CEBAN (MDA)
1/8 Finals: Attilia SZMIK (HUN) v. Ibrahim SAIDAU (BLR)

QUALIFICATIONS: No.20 Nikolae CEBAN (MDA) df. Johannes LUDESCHER (AUT) by TF, 11-1
QUALIFICATIONS: No.2 Khetag GAZYUMOV (AZE) df. No.14 Radoslaw BARAN (POL) by TF, 10-0
QUALIFICATIONS: Attilia SZMIK (HUN) df. Georg SEREGELYI (GER), 3-1
QUALIFICATIONS: Ibrahim SAIDAU (BLR) df. Ragnar KAASIK (EST) by TF, 10-0

Link 

We hope you really like this awesome article of Wrestling Baku 2015 European Games Medal Table Live Stream. Aim of our website is to provide you complete real and true details of this article. If you really like this article then share with your friends, family on whatsapp. facebook, twitter etc, from the share this option given below in green box.

Loading...