Politics

Maharashtra Election Result 2019: Winner Full List, Highlights and More

Maharashtra Election Result 2019: Winner Full List, Highlights and More :- The result of the Maharashtra Assembly election was announced on Thursday resulting a clear majority win of the BJP and its ally Shiv Sena in Maharashtra which means the second consecutive NDA government in the state. While the BJP has won 105 seats, the Shiv Sena has won 56 seats, taking their alliance tally to 161. Similarly, the Congress-NCP alliance won 98 seats, in which the NCP won 54 seats and the Congress 44.

Maharashtra Election Result 2019 Winner Full List

Maharashtra chief minister Devendra Fadnavis retained his Nagpur South West seat for the fifth consecutive term, while Shiv Sena leader Aaditya Thackeray, the first member of his family to contest polls, emerged victorious in Worli, Mumbai. On the other hand, seven ministers in the BJP-Shiv Sena government, including women and child welfare minister Pankaja Munde of the BJP lost the Assembly elections.

State BJP president Chandrakant Patil, a two-time MLC, and a sitting minister, who contested his first Assembly polls, won from Kothurd in Pune.

Other prominent winners included Nitesh Rane of the BJP from Kankavli in the Konkan region and NCP leader Ajit Pawar from Baramati in Pune district. Reportedly, Kankavli in Sindhudurg district was the only seat where the BJP and the Sena fought against each other despite being in a state-wide alliance.

Former Maharashtra chief ministers Ashok Chavan and Prithviraj Chavan, who are both Congressmen, won from Bhokar (Nanded district) and Karad South (Satara district), respectively.

Maharashtra Election Result 2019 Highllights

State Congress president Balasaheb Thorat retained his Sangamner Assembly seat in Ahmednagar district for the eighth time.

Housing Minister Radhakrishna Vikhe Patil, who switched over to the BJP from the Congress at the time of Lok Sabha polls, won from his traditional Shirdi assembly constituency.

NCP leader Jayant Patil, a former minister, retained his Islampur seat in Sangli district while Parag Shah of the BJP won from Ghatkopar East in Mumbai.

EGS Minister Jaydutt Kshirsagar who left the NCP to join the Shiv Sena after the Lok Sabha polls also lost the election.

Another prominent politician, Harshvardhan Patil, who switched to the BJP from the Congress at the time of the Assembly polls, was defeated by Dattatraya Bharne, the sitting NCP legislator in Indapur, Pune district.

Here is the full list of winning candidates in the Maharashtra Assembly election:

Full list of winning candidates of BJP, Congress, NCP, Shiv Sena in the Maharashtra Assembly election 2019:

  • Akkalkuwa (ST): Adv KC Padavi (Congress)
  • Shahada (ST): Rajesh Udesing Padvi (BJP)
  • Nandurbar (ST): Vijaykumar Krushnarao Gavit (BJP)
  • Nawapur (ST): Naik Shirishkumar Surupsing (Congress)
  • Sakri (ST): Mohan Gokul Suryawanshi (BJP)
  • Dhule Rural: Kunalbaba Rohidas Patil (Congress)
  • Dhule City: Rajwardhan Raghujirao Kadambande (Independent)
  • Sindkheda: Jaykumar Jitendrasinh Rawal (BJP)
  • Shirpur (ST): Kashiram Vechan Pawara (BJP)
  • Chopda (ST): Latabai Chandrakant Sonawane (Shiv Sena)
  • Raver: Chaudhari Shirish Madhukarrao (Congress)
  • Bhusawal: Sanjay Waman Sawkare (BJP)
  • Jalgaon City: Abhishek shantaram patil (Congress)
  • Jalgaon Rural: Gulabrao Raghunath Patil (Shiv Sena)
  • Amalner: Anil Bhaidas Patil (NCP)
  • Erandol: Chimanrao Rupchand Patil (Shiv Sena)
  • Chalisgaon: Mangesh Ramesh Chavan (BJP)
  • Pachora: Kishor Appa Patil (Shiv Sena)
  • Jamner: Girish Dattatraya Mahajan (BJP)
  • Muktainagar: Khadse Rohini Eknathrao (BJP)
  • Malkapur: Ekade Rajesh Panditrao (Congress)
  • Buldhana: Sanjay Rambhau Gaikwad (Shiv Sena)
  • Chikhli: Shweta Vidyadhar Mahale (BJP)
  • Sindkhed Raja: Jaykumar Jitendrasinh Rawal (BJP)
  • Mehkar (SC): Sanjay Bhaskar Raymulkar (Shiv Sena)
  • Khamgaon: Akash Pandurang Fundkar (BJP)
  • Jalgaon Jamod: Kute Dr. Sanjay Shriram (BJP)
  • Akot: Prakash Gunwantrao Bharsakale (BJP)
  • Balapur: Nitinkumar Bhikanrao Tale (Shiv Sena)
  • Akola West: Govardhan Mangilal Sharma @ Lalaji (BJP)
  • Akola East: Randhir Pralhadrao Sawarkar (BJP)
  • Murtijapur (SC): Harish Marotiappa Pimpale (BJP)
  • Risod: Amit Subhashrao Zanak (Congress)
  • Washim (SC): Lakhan Sahadeo Malik (BJP)
  • Karanja: Patni Rajendra Sukhanand (BJP)
  • Dhamangaon Railway: Adsad Pratap Arunbhau (BJP)
  • Badnera: Ravi Rana (Independent)
  • Amravati: Sulbha Sanjay Khodke (Congress)
  • Teosa: Yashomati Chandrakant Thakur (Congress)
  • Daryapur (SC): Balwant Baswant Wankhade (Congress)
  • Melghat (ST): Rajkumar Dayaram Patel (Prahar Janshakti Party)
  • Achalpur: Bachchu Babarao Kadu (Prahar Janshakti Party)
  • Morshi: Devendra Mahadevrao Bhuyar (Swabhimani Paksha)
  • Arvi: Dadarao Yadaorao Keche (BJP)
  • Deoli: Ranjit Prataprao Kamble (Congress)
  • Hinganghat: Samir Trimbakrao Kunawar (BJP)
  • Wardha: Dr. Pankaj Rajesh Bhoyar (BJP)
  • Katol: Anil Deshmukh (NCP)
  • Savner: Kedar Sunil Chhatrapal (Congress)
  • Hingna: Meghe Sameer Dattatraya (BJP)
  • Umred (SC): Raju Devnath Parwe (Congress)
  • Nagpur South West: Devendra Fadnavis (BJP)
  • Nagpur South: Mohan Gopalrao Mate (BJP)
  • Nagpur East: Krushna Pancham Khopde (BJP)
  • Nagpur Central: Vikas Kumbhare (BJP)
  • Nagpur West: Vikas Pandurang Thakre (Congress)
  • Nagpur North (SC): Nitin Raut (Congress)
  • Kamthi: Sawarkar Tekchand Shrawan (BJP)
  • Ramtek: Ashish Nandkishor Jaiswal (Independent)
  • Tumsar: Karemore Raju Manikrao (NCP)
  • Bhandara (SC): Narendra Bhojraj Bhondekar (Independent)
  • Sakoli: Nanabhau Falgunrao Patole (Congress)
  • Arjuni Morgaon (SC): Chandrikapure Manohar Gowardhan (NCP)
  • Tirora: Vijay Bharatlal Rahangdale (BJP)
  • Gondia: Vinod Agrawal (Independent)
  • Amgaon (ST): Korote Sahasram Maroti (Congress)
  • Armori (ST): Gajbe Krushna Damaji (BJP)
  • Gadchiroli (ST): Deorao Madguji Holi (BJP)
  • Aheri (ST): Aatram Dharamraobaba Bhagwantrao (NCP)
  • Rajura: Subhash Ramchandrarao Dhote (Congress)
  • Chandrapur (SC): Jorgewar Kishor Gajanan (Independent)
  • Ballarpur: Mungantiwar Sudhir Sachchidanand (BJP)
  • Brahmapuri: Vijay Namdevrao Wadettiwar (Congress)
  • Chimur: Bunty Bhangdiya (BJP)
  • Warora: Dhanorkar Pratibha Suresh (Congress)
  • Wani: Sanjivreddy Bodkurwar (BJP)
  • Ralegaon (ST): Ashok Ramaji Wooike (Uike) (BJP)
  • Yavatmal: Madan Madhukar Yerawar (BJP)
  • Digras: Rathod Sanjay Dulichand (Shiv Sena)
  • Arni (ST): Dhurve Sandeep Prabhakar (BJP)
  • Pusad: Naik Indranil Manohar (NCP)
  • Umarkhed (SC): Namdev Jayram Sasane (BJP)
  • Kinwat: Bhimrao Ramji Keram (BJP)
  • Hadgaon: Jawalgaonkar Madhavrao Nivruttirao Patil (Congress)
  • Bhokar: Ashokrao Shankarrao Chavan (Congress)
  • Nanded North: Balaji Devidasrao Kalyankar (Shiv Sena)
  • Nanded South: Mohanrao Marotrao Hambarde (Congress)
  • Loha: Shyamsundar Shinde (Peasants And Workers Party of India)
  • Naigaon: Rajesh Pawar (BJP)
  • Deglur (SC): Antapurkar Raosaheb Jayvanta (Congress)
  • Mukhed: Tushar Govindrao Rathod (BJP)
  • Basmath: Chandrakant Alias Rajubhaiyya Ramakant Nawghare (NCP)
  • Kalamnuri:Bangar Santosh Laxmanrao (Shiv Sena)
  • Hingoli: Tanhaji Sakharamji Mutkule (BJP)
  • Jintur: Bordikar Meghna Deepak Sakore (BJP)
  • Parbhani: Dr. Rahul Vedprakash Patil (Shiv Sena)
  • Gangakhed: Ratnakar Manikrao Gutte (Rashtriya Samaj Paksha)
  • Pathri: Warpudkar Suresh Ambadasrao (Congress)
  • Partur: Babanrao Dattatrya Yadav (BJP)
  • Ghansawangi: Rajeshbhaiyya Tope (NCP)
  • Jalna: Gorantyal Kailas Kisanrao (Congress)
  • Badnapur (SC): Kuche Narayan Tilakchand (BJP)
  • Bhokardan: Santosh Raosaheb Danve (BJP)
  • Sillod: Abdul Sattar Abdul Nabi (Shiv Sena)
  • Kannad: Udaysing Sardarsing Rajput (Shiv Sena)
  • Phulambri: Bagde Haribhau Kisanrao (BJP)
  • Aurangabad Central: Jaiswal Pradeep Shivnarayan (Shiv Sena)
  • Aurangabad West (SC): Sanjay Pandurang Shirsat (Shiv Sena)
  • Aurangabad East: Atul Moreshwar Save (BJP)
  • Paithan: Bhumare Sandipanrao Asaram (Shiv Sena)
  • Gangapur: Bamb Prashant Bansilal (BJP)
  • Vaijapur: Bornare Ramesh Nanasaheb (Shiv Sena)
  • Nandgaon: Suhas Dwarkanath Kande (Shiv Sena)
  • Malegaon Central: Mohammed Ismail Abdul Khalique (AIMIM)
  • Malegaon Outer: Bhuse Dadaji Dagdu (Shiv Sena)
  • Baglan (ST): Dilip Manglu Borse (BJP)
  • Kalwan (ST): Nitin Arjun (AT) Pawar (NCP)
  • Chandwad: Aher Rahul Daulatrao (BJP)
  • Yevla: Chhagan Bhujbal (NCP)
  • Sinnar: Kokate Manikrao Shivajirao (NCP)
  • Niphad: Bankar Diliprao Shankarrao (NCP)
  • Dindori (ST): Sunil Prabhu (Shiv Sena)
  • Nashik East: Adv. Rahul Uattamrao Dhikle (BJP)
  • Nashik Central: Devyani Suhas Pharande (BJP)
  • Nashik West: Seema Mahesh Hiray (BJP)
  • Deolali (SC): Saroj Babulal Ahire (NCP)
  • Igatpuri (ST): Hiraman Bhika Khoskar (Congress)
  • Dahanu (ST): Nikole Vinod Bhiva [CPI(M)]
  • Vikramgad (ST): Bhusara Sunil Chandrakant (NCP)
  • Palghar (ST): Shrinivas Chintaman Vanga (Shiv Sena)
  • Boisar (ST): Rajesh Raghunath Patil (Bahujan Vikas Aaghadi)
  • Nalasopara: Kshitij Hitendra Thakur (Bahujan Vikas Aaghadi)
  • Vasai: Hitendra Vishnu Thakur (Bahujan Vikas Aaghadi)
  • Bhiwandi Rural (ST): Shantaram Tukaram More (Shiv Sena)
  • Shahapur (ST): Daulat Bhika Daroda (NCP)
  • Bhiwandi West: Chaughule Mahesh Prabhakar (BJP)
  • Bhiwandi East: Rais Kasam Shaikh (Samajwadi Party)
  • Kalyan West: Vishwanath Atmaram Bhoir (Shiv Sena)
  • Murbad: Kisan Shankar Kathore (BJP)
  • Ambernath (SC): Kinikar Balaji Pralhad (Shiv Sena)
  • Ulhasnagar: Ailani Kumar Uttamchand (BJP)
  • Kalyan East: Ganpat Kalu Gaikwad (BJP)
  • Dombivli: Chavan Ravindra Dattatray (BJP)
  • Kalyan Rural: Pramod (Raju) Ratan Patil (MNS)
  • Mira Bhayandar: Geeta Bharat Jain (Independent)
  • Ovala Majiwada: Pratap Baburao Saranaik (Shiv Sena)
  • Kopri Pachpakhadi: Eknath Shinde (Shiv Sena)
  • Thane: Kelkar Sanjay Mukund (BJP)
  • Mumbra Kalwa: Awhad Jitendra Satish (NCP)
  • Airoli: Ganesh Naik (BJP)
  • Belapur: Manda Vijay Mhatre (BJP)
  • Borivali: Sunil Dattatraya Rane (BJP)
  • Dahisar: Chaudhary Manisha Ashok (BJP)
  • Magathane: Prakash Rajaram Surve (Shiv Sena)
  • Mulund: Kotecha Mihir Chandrakant (BJP)
  • Vikhroli: Raut Sunil Rajaram (Shiv Sena)
  • Bhandup West: Ramesh Gajanan Korgaonkar (Shiv Sena)
  • Jogeshwari East: Ravindra Dattaram Waikar (Shiv Sena)
  • Dindoshi: Sunil Prabhu (Shiv Sena)
  • Kandivali East: Atul Bhatkhalkar (BJP)
  • Charkop: Yogesh Sagar (BJP)
  • Malad West: Aslam Ramzanali Shaikh (Congress)
  • Goregaon: Vidya Jaiprakash Thakur (BJP)
  • Versova: Dr Bharati Lavekar (BJP)
  • Andheri West: Ameet Bhaskar Satam (BJP)
  • Andheri East: Ramesh Latke (Shiv Sena)
  • Vile Parle: Alavani Parag (BJP)
  • Chandivali: Dilip Bhausaheb Lande (Shiv Sena)
  • Ghatkopar West: Ram Kadam (BJP)
  • Ghatkopar East: Parag Shah (BJP)
  • Mankhurd Shivaji Nagar: Abu Asim Azmi (Samajwadi Party)
  • Anushakti Nagar: Nawab Malik (NCP)
  • Chembur: Prakash Vaikunth Phaterpekar (Shiv Sena)
  • Kurla (SC): Mangesh Kudalkar (Shiv Sena)
  • Kalina: Sanjay Govind Pontis (Shiv Sena)
  • Vandre East: Zeeshan Baba Siddique (Congress)
  • Vandre West: Adv. Ashish Babaji Shelar (BJP)
  • Dharavi (SC): Gaikwad Varsha Eknath (Congress)
  • Sion Koliwada: Captain R Tamil Selvan (BJP)
  • Wadala: Kalidas Nilkanth Kolambkar (BJP)
  • Mahim: Sada Sarvankar (Shiv Sena)
  • Worli: Aaditya Uddhav Thackeray (Shiv Sena)
  • Shivadi: Ajay Vinayak Choudhari (Shiv Sena)
  • Byculla: Yamini Yashwant Jadhav (Shiv Sena)
  • Malabar Hill: Mangal Prabhat Lodha (BJP)
  • Mumbadevi: Amin Patel (Congress)
  • Colaba: Adv. Rahul Suresh Narwekar (BJP)
  • Panvel: Prashant Ramsheth Thakur (BJP)
  • Karjat: Mahendra Sadashiv Thorve (Shiv Sena)
  • Uran: Mahesh Baldi (Independent)
  • Pen: Ravisheth Patil (BJP)
  • Alibag: Mahendra Hari Dalvi (Shiv Sena)
  • Shrivardhan: Aditi Sunil Tatkare (NCP)
  • Mahad: Gogawale Bharat Maruti (Shiv Sena)
  • Junnar: Atul Vallabh Benke (NCP)
  • Ambegaon: Dilip Dattatray Walse Patil (NCP)
  • Khed Alandi: Dilip Dattatray Mohite (NCP)
  • Shirur: Ashok Raosaheb Pawar (NCP)
  • Daund: Rahul Subhashrao Kul (BJP)
  • Indapur: Dattatray Vithoba Bharane (NCP)
  • Baramati: Ajit Aanantrao Pawar (NCP)
  • Purandar: Sanjay Chandukaka Jagtap (Congress)
  • Bhor: Sangram Anantrao Thopte (Congress)
  • Maval: Sunil Shankarrao Shelke (NCP)
  • Chinchwad: Jagtap Laxman Pandurang (BJP)
  • Pimpri (SC): Anna Dadu Bansode (NCP)
  • Bhosari: Mahesh (Dada) Kisan Landge (BJP)
  • Vadgaon Sheri: Sunil Vijay Tingre (NCP)
  • Shivajinagar: Siddharth Anil Shirole (BJP)
  • Kothrud: Chandrakant Patil (BJP)
  • Khadakwasla: Bhimrao (Anna) Dhondiba Tapkir (BJP)
  • Parvati: Madhuri Satish Misal (BJP)
  • Hadapsar: Chetan Vitthal Tupe (NCP)
  • Pune Cantonment: Kamble Sunil Dnyandev (BJP)
  • Kasba Peth: Mukta Shailesh Tilak (BJP)
  • Akole (ST): Dr. Kiran Yamaji Lahamate (NCP)
  • Sangamner: Vijay Alias Balasaheb Bhausaheb Thorat (Congress)
  • Shirdi: Vikhe Patil Radhakrishna Eknathrao (BJP)
  • Kopargaon: Aashutosh Ashokrao Kale (NCP)
  • Shrirampur (SC): Kanade Lahu Natha (Congress)
  • Nevasa: Balasaheb Alias Dadasaheb Damodhar Murkute (BJP)
  • Shevgaon: Monica Rajeev Rajale (BJP)
  • Rahuri: Prajakt Prasadrao Tanpure (NCP)
  • Parner: Nilesh Dnyandev Lanke (NCP)
  • Ahmednagar City: Sangram Arunkaka Jagtap (NCP)
  • Shrigonda: Pachpute Babanrao Bhikaji (BJP)
  • Karjat Jamkhed: Rohit Pawar (NCP)
  • Georai: Laxman Madhavrao Pawar (BJP)
  • Majalgaon: Prakash (Dada) Sundarrao Solanke (NCP)
  • Beed: Sandeep Ravindra Kshirsagar (NCP)
  • Ashti: Ajabe Balasaheb Bhausaheb (NCP)
  • Kaij (SC): Namita Akshay Mundada (BJP)
  • Parli: Dhananjay Panditrao Munde (NCP)
  • Latur Rural: Dhiraj Vilasrao Deshmukh (Congress)
  • Latur City: Amit Vilasrao Deshmukh (Congress)
  • Ahmadpur: Babasaheb Mohanrao Patil (NCP)
  • Udgir (SC): Bansode Sanjay Baburao (NCP)
  • Nilanga: Nilangekar Sambhaji Diliprao Patil (BJP)
  • Ausa: Abhimanyu Dattatray Pawar (BJP)
  • Umarga (SC): Chougule Dnyanraj Dhondiram (Shiv Sena)
  • Tuljapur: Ranajagjitsinha Padmasinha Patil (BJP)
  • Osmanabad: Kailas Balasaheb Ghadge Patil (Shiv Sena)
  • Paranda: Tanaji Jaywant Sawant (Shiv Sena)
  • Kalmala: Sanjaymama Vitthalrao Shinde (Independent)
  • Madha: Shinde Babanrao Vitthalrao (NCP)
  • Barshi: Rajendra Vitthal Raut (Independent)
  • Mohol (SC): Mane Yashwant Vitthal (NCP)
  • Solapur City North: Deshmukh Vijaykumar Sidramappa (BJP)
  • Solapur City Central: Shinde Praniti Sushilkumar (Congress)
  • Akkalkot: Kalyanshetti Sachin Panchappa (BJP)
  • Solapur South: Deshmukh Subhash Sureshchandra (BJP)
  • Pandharpur: Bhalake Bharat Tukaram (NCP)
  • Sangole: Adv. Shahajibapu Rajaram Patil (Shiv Sena)
  • Malshiras (SC): Ram Vitthal Satpute (BJP)
  • Phaltan (SC): Dipak Pralhad Chavan (Congress)
  • Wai:Makrand Laxmanrao Jadhav (Patil) (Congress)
  • Koregaon: Mahesh Sambhajiraje Shinde (Shiv Sena)
  • Man: Jaykumar Bhagwanrao Gore (BJP)
  • Karad North: Balasaheb Urf Shamrao Pandurang Patil (Congress)
  • Karad South: Chavan Prithviraj Dajisaheb (Congress)
  • Patan: Desai Shambhuraj Shivajirao (Shiv Sena)
  • Satara: Bhonsle Shivendrasinh Abhaysinhraje (BJP)
  • Dapoli: Kadam Sanjayrao Vasant (NCP)
  • Guhagar: Bhaskar Bhaurao Jadhav (Shiv Sena)
  • Chiplun: Shekhar Govindrao Nikam (NCP)
  • Ratnagiri: Uday Ravindra Samant (Shiv Sena)
  • Rajapur: Avinash Shantaram Lad (Congress)
  • Kankavli: Nitesh Narayan Rane (BJP)
  • Kudal: Naik Vaibhav Vijay (Shiv Sena)
  • Sawantwadi: Deepak Vasantrao Kesarkar (Shiv Sena)
  • Chandgad: Rajesh Narasingrao Patil (NCP)
  • Radhanagari: Abitkar Prakash Anandrao (Shiv Sena)
  • Kagal: Mushrif Hasan Miyalal (NCP)
  • Kolhapur South: Ruturaj Sanjay Patil (Congress)
  • Karvir: P. N.Patil (Sadolikar) (Congress)
  • Kolhapur North: Chandrakant Pandit Jadhav (Congress)
  • Shahuwadi: Dr. Vinay Vilasrao Kore (Savkar) (Jan Surajya Shakti)
  • Hatkanangle (SC): Awale Raju (Baba) Jaywantrao (Congress)
  • Ichalkaranji: Prakashanna Awade (Independent)
  • Shirol: Ulhas Sambhaji Patil (Shiv Sena)
  • Miraj (SC): Dr. Suresh (Bhau) Dagadu Khade (BJP)
  • Sangli: Dhananjay Alias Sudhir Hari Gadgil (BJP)
  • Islampur: Jayant Rajaram Patil (Congress)
  • Shirala: Mansing Fattesingrao Naik (Congress)
  • Palus-Kadegaon: Kadam Vishwajeet Patangrao (Congress)
  • Khanapur: Sumanvahini R.R. (Aba) Patil (Congress)
  • Tasgaon Kavathe Mahankal: Sumanvahini R.R. (Aba) Patil (NCP)
  • Jath: Jagtap Vilasrao Narayan (BJP)

The polling for the 288-member assembly was held on 21 October and counting took place on 24 October.