Football

Uefa Euro 2016 Schedule, Fixtures PDF, Matches List – Wallchart

Uefa Euro 2016 Schedule, Fixtures PDF, Matches List – Wallchart: The UEFA European Championship 2016, commonly known to as UEFA Euro 2016 or simply Euro 2016.  It will be the 15th edition of the UEFA European Championship, the quadrennial international men’s football championship of Europe organized by UEFA.

Uefa Euro 2016 Schedule Fixtures List Matches Dates

The Uefa Euro 2016 will kick of at the Stade de France from 10 June to 10 July 2016. Spain are two-time defending champions.

Spain was the winner team of Euro 2012. Spain defeated the Germany by 1-0 in Euro 2012.

Uefa Euro 2016 Schedule Fixtures List Matches Dates

In Euro 2016, there are 6 group of team. There are 24 team in the Euro 2016 which they fight to become the Euro 2016 champion.

Detail of Team in Group:

Group A: France, Romania, Switzerland, Albania

Group B: Wales, Slovakia, Russia, England

Group C: Poland, Germany, Ukraine, Northern Ireland

Group D: Turkey, Spain, Croatia, Czech Republic

Group E: Sweden, Belgium, Italy, Republic of Ireland

Group F: Austria, Hungary, Portugal, Iceland

Detail of group, schedule, venue and date of match:

GROUP A  

Friday, June 10: France v Romania (20:00, Stade de France, Paris)

Saturday, June 11: Albania v Switzerland (14:00, Stade Bollaert-Delelis, Lens)

Wednesday, June 15: Romania v Switzerland (17:00, Parc des Princes, Paris)

Wednesday, June 15: France v Albania (20:00, Stade Velodrome, Marseille)

Sunday, June 19: Romania v Albania (20:00, Stade de Lyon)

Sunday, June 19: Switzerland v France (20:00, Stade Pierre Mauroy, Lille)

GROUP B

Saturday, June 11: Wales v Slovakia (17:00, Stade de Bordeaux)

Saturday, June 11: England v Russia (20:00, Stade Velodrome, Marseille)

Wednesday, June 15: Russia v Slovakia (14:00, Stade Pierre Mauroy, Lille)

Thursday, June 16: England v Wales (14:00, Stade Bollaert-Delelis, Lens)

Monday, June 20: Russia v Wales (20:00, Stadium de Toulouse)

Monday, June 20: Slovakia v England (20:00, Stade Geoffroy Guichard, St Etienne)

GROUP C  

Sunday, June 12: Poland v Northern Ireland (17:00, Stade de Nice)

Sunday, June 12: Germany v Ukraine (20:00, Stade Pierre Mauroy, Lille)

Thursday, June 16: Ukraine v Northern Ireland (17:00, Stade de Lyon)

Thursday, June 16: Germany v Poland (20:00, Stade de France, Paris)

Tuesday, June 21: Ukraine v Poland (17:00, Stade Velodrome, Marseille)

Tuesday, June 21: Northern Ireland v Germany (17:00, Parc des Princes, Paris)

GROUP D  

Sunday, June 12: Turkey v Croatia (14:00, Parc des Princes, Paris)

Monday, June 13: Spain v Czech Republic (14:00, Stadium de Toulouse)

Friday, June 17: Czech Republic v Croatia (17:00, Stade Geoffroy Guichard, St Etienne)

Friday, June 17: Spain v Turkey (20:00, Stade de Nice)

Tuesday, June 21: Czech Republic v Turkey (20:00, Stade Bollaert-Delelis, Lens)

Tuesday, June 21: Croatia v Spain (20:00, Stade de Bordeaux)

GROUP E  

Monday, June 13: Republic of Ireland v Sweden (17:00, Stade de France, Paris)

Monday, June 13: Belgium v Italy (20:00, Stade de Lyon)

Friday, June 17: Italy v Sweden (14:00, Stadium de Toulouse)

Saturday, June 18: Belgium v Republic of Ireland (14:00, Stade de Bordeaux)

Wednesday, June 22: Italy v Republic of Ireland (20:00, Stade Pierre Mauroy, Lille)

Wednesday, June 22: Sweden v Belgium (20:00, Stade de Nice)

GROUP F  

Tuesday, June 14: Austria v Hungary (17:00, Stade de Bordeaux)

Tuesday, June 14: Portugal v Iceland (20:00, Stade Geoffroy Guichard, St Etienne)

Saturday, June 18: Iceland v Hungary (17:00, Stade Velodrome, Marseille)

Saturday, June 18: Portugal v Austria (20:00, Parc des Princes, Paris)

Wednesday, June 22: Iceland v Austria (17:00, Stade de France)

Wednesday, June 22: Hungary v Portugal (17:00, Stade de Lyon)

LAST 16  

Match 1: Runner-up Group A v Runner-up C (14:00, June 25, St-Etienne)

Match 2: Winner D v Third-place B/E/F (20:00, June 25, Lens)

Match 3: Winner B v Third-place A/C/D (17:00, June 25, Paris)

Match 4: Winner F v Runner-up E (20:00, June 26, Toulouse)

Match 5: Winner C v Third-place A/B/F (17:00, June 26, Lille)

Match 6: Winner A v Third-place C/D/E (14:00, June 26, Lyon)

Match 7: Winner E v Runner-up D (17:00, June 27, St-Denis)

Match 8: Runner-up B v Runner-up F (20:00, June 27, Nice)

QUARTER-FINALS  

Winner Match 1 v Winner Match 2 (20:00, June 30, Marseille)

Winner Match 3 v Winner Match 4 (2000, July 1, Lille)

Winner Match 5 v Winner Match 6 (20:00, July 2, Bordeaux

Winner Match 7 v Winner Match 8 (2000, July 3, St-Denis

SEMI-FINALS  

Winner QF1 v Winner QF2 (20:00, July 6, Lyon)

Winner QF3 v Winner QF4 (20:00, July 7, Marseille)

FINAL 

Winner SF1 v Winner SF2 (20:00, July 10, St-Denis)

All the best to all the teams who play in Euro 2016. All the fans of football are very excited and adventurous for the Euro Championship 2016.

Loading...