Wimbledon

Wimbledon 2016 Order Of Play July 3rd Match Live Streaming Results Who Won

Wimbledon 2016 Order Of Play July 3rd Match Live Streaming Results Who Won :- The “Wimbledon 2016” has now reached ist 7th day and its looks like this could prove to be one of the most exciting Wimbledon in the history.

_75729687_wimbledon_centre_court_getty

Recently Sam Querrey has defeated the World No 1 Novak Djokovic and created a history by creating the four-time Grand Slam Champion. Now, one can expect anything from this year’s Wimbledon, especially after this defeat of Novak Djokovic.

Today, we have brought today’s order of Play with its centre courts.

ORDER OF PLAY FOR 3rd JULY

Centre Court (11:30 UK start)

Seed Player Player Seed Competition
27 Vandeweghe (US) v Vinci (Ita) 6 Women’s Singles
1 S Williams (US) v Beck (Ger) Women’s Singles
24 Zverev (Ger) v Berdych (Cze) 10 Men’s Singles

No.1 Court (11:30 UK start)

Seed Player Player Seed Competition
18 Stephens (US) v Kuznetsova (Rus) 13 Women’s Singles
15 Kyrgios (Aus) v Lopez (Spa) 22 Men’s Singles
Vesely (Cze) v Sousa (Por) 31 Men’s Singles

No.2 Court (11:30 UK start)

Seed Player Player Seed Competition
11 Bacsinszky (Swi) v Pavlyuchenkova (Rus) 21 Women’s Singles
18 Isner (US) v Tsonga (Fra) 12 Men’s Singles
Jaziri (Tun)
Rosol (Cze)
v B Bryan (US)
M Bryan (US)
2 Men’s Doubles
Keys (US)
Stephens (US)
v Babos (Hun)
Shvedova (Kaz)
5 Women’s Doubles

No.3 Court (11:30 UK start)

Seed Player Player Seed Competition
Marach (Aut)
Martin (Fra)
v Skupski (GB)
Skupski (GB)
Men’s Doubles
Makarova (Rus) v Strycova (Cze) 24 Women’s Singles
1 Hingis (Swi)
Mirza (Ind)
v Hozumi (Jpn)
Kato (Jpn)
Women’s Doubles
Rae (GB)
Smith (GB)
v Makarova (Rus)
Vesnina (Rus)
4 Women’s Doubles

Court 4 (11:30 UK start)

Seed Player Player Seed Competition
Stewart (GB) v Altmaier (Ger) Boys’ Singles
Dabrowski (Can)
Martinez Sanchez (Spa)
v Bouchard (Can)
Lisicki (Ger)
Women’s Doubles
Huey (Phi)
Rosolska (Pol)
v Demoliner (Brz)
Melichar (US)
Mixed Doubles
Marrero (Spa)
Martinez Sanchez (Spa)
v Middelkoop (Ned)
Kalashnikova (Geo)
Mixed Doubles

Court 5 (11:30 UK start)

Seed Player Player Seed Competition
Kravchuk (Rus)
Molchanov (Ukr)
v Klaasen (SA)
Ram (US)
11 Men’s Doubles
McHale (US)
Ostapenko (Lat)
v King (US)
Kudryavtseva (Rus)
13 Women’s Doubles
Gonzalez (Mex)
Parra Santonja (Spa)
v Klaasen (SA)
Kops-Jones (US)
7 Mixed Doubles
Brown (Ger)
Brengle (US)
v Marach (Aut)
Ostapenko (Lat)
Mixed Doubles

Court 6 (11:30 UK start)

Seed Player Player Seed Competition
Zarytska (Ukr) v Naito (Jpn) 11 Girls’ Singles
Storrie (GB) v Wolf (US) Boys’ Singles
Skupski (GB)
Moore (GB)
v Lindstedt (Swe)
Medina Garrigues (Spa)
Mixed Doubles
Lipsky (US)
Kudryavtseva (Rus)
v Nestor (Can)
Chuang (Tpe)
12 Mixed Doubles

Court 7 (11:30 UK start)

Seed Player Player Seed Competition
Arango (Col) v Jones (GB) Girls’ Singles
6 Hlavackova (Cze)
Hradecka (Cze)
v Cornet (Fra)
Knoll (Swi)
Women’s Doubles
Gavrilova (Aus)
Kasatkina (Rus)
v Mattek-Sands (US)
Safarova (Cze)
7 Women’s Doubles
1 Herbert (Fra)
Mahut (Fra)
v Mannarino (Fra)
Pouille (Fra)
Men’s Doubles

Court 8 (11:30 UK start)

Seed Player Player Seed Competition
Sanford (US) v Zheng (Chn) Girls’ Singles
5 Day (US) v Schaefer (Per) Girls’ Singles
Escauriza (Par) v Thandi (Ind) Girls’ Singles
Davidovich Fokina (Spa) v Kecmanovic (Ser) 12 Boys’ Singles

Court 9 (11:30 UK start)

Seed Player Player Seed Competition
Riffice (US) v Kuhn (Spa) Boys’ Singles
Flipkens (Bel)
Petkovic (Ger)
v Konta (GB)
Sanchez (US)
Women’s Doubles
10 Peya (Aut)
Klepac (Slo)
v Inglot (GB)
Robson (GB)
Mixed Doubles

Court 10 (11:30 UK start)

Seed Player Player Seed Competition
10 Chung (Kor) v Zuk (Pol) Boys’ Singles
Robillard-Millette (Can) v Helgo (Nor) Girls’ Singles
Hammond (GB) v Added (Fra) Boys’ Singles
Muramatsu (Jpn) v Gordon (US) Girls’ Singles

Court 11 (11:30 UK start)

Seed Player Player Seed Competition
8 Goerges (Ger)
Pliskova (Cze)
v Putintseva (Kaz)
Rybarikova (Svk)
Women’s Doubles
10 Kontinen (Fin)
Peers (Aus)
v Matkowski (Pol)
Paes (Ind)
Men’s Doubles
Cabal (Col)
Duque-Marino (Col)
v Tecau (Rom)
Vandeweghe (US)
3 Mixed Doubles
Sa (Brz)
Krejcikova (Cze)
v Kubot (Pol)
Hlavackova (Cze)
6 Mixed Doubles

Court 12 (11:30 UK start)

Seed Player Player Seed Competition
Vesnina (Rus) v Boserup (US) Women’s Singles
32 Pouille (Fra) v Del Potro (Arg) Men’s Singles
Broady (GB)
Watson (GB)
v Panova (Rus)
Rogers (US)
Women’s Doubles
Delbonis (Arg)
Schwartzman (Arg)
v J Murray (GB)
Soares (Brz)
3 Men’s Doubles

Court 14 (11:30 UK start)

Seed Player Player Seed Competition
Koolhof (Ned)
Middelkoop (Ned)
v Cuevas (Uru)
Granollers (Spa)
15 Men’s Doubles
Peng (Chn)
Zhang (Chn)
v Garcia (Fra)
Mladenovic (Fra)
2 Women’s Doubles
Groenefeld (Ger)
Peschke (Cze)
v Bertens (Ned)
Larsson (Swe)
16 Women’s Doubles
Knowle (Aut)
Zhang (Chn)
v Gonzalez (Arg)
Olaru (Rom)
Mixed Doubles

Court 15 (11:30 UK start)

Seed Player Player Seed Competition
Hossam (Egy) v Guell Bartrina (Spa) Boys’ Singles
Lin (Aus) v Gracheva (Rus) Girls’ Singles
Wu (Tpe) v Popyrin (Aus) Boys’ Singles
Swiatek (Pol) v Arconada (US) 9 Girls’ Singles

Court 16 (11:30 UK start)

Seed Player Player Seed Competition
Gray (GB) v Auger-Aliassime (Can) 3 Boys’ Singles
Krywoj (Arg) v Gavrila (Rom) Girls’ Singles
Johnson (US) v Richardson (GB) Girls’ Singles
Taylor (GB) v Coppoc (US) Girls’ Singles

Court 17 (11:30 UK start)

Seed Player Player Seed Competition
Collins (GB) v Kenin (US) 8 Girls’ Singles
Lazic (GB) v Masarova (Swi) 2 Girls’ Singles
Clarke (GB) v Etcheverry (Arg) Boys’ Singles
Moeller (Ger) v Bass (GB) Boys’ Singles

Court 18 (11:30 UK start)

Seed Player Player Seed Competition
3 Chan (Tpe)
Chan (Tpe)
v Jankovic (Ser)
Krunic (Ser)
Women’s Doubles
7 Gasquet (Fra) v Ramos-Vinolas (Spa) Men’s Singles
8 Pospisil (Can)
Sock (US)
v Halys (Fra)
Lamasine (Fra)
Men’s Doubles
Mergea (Rom)
Paszek (Aut)
v Sitak (NZ)
Siegemund (Ger)
Mixed Doubles

Court 19 (11:30 UK start)

Seed Player Player Seed Competition
Detiuc (Mda) v Hontama (Jpn) 16 Girls’ Singles
In-Albon (Swi) v Carle (Arg) Girls’ Singles
Furness (Fra) v Sigouin (Can) 13 Boys’ Singles
8 Blancaneaux (Fra) v Shimizu (Jpn) Boys’ Singles

To Be Arranged

Seed Player Player Seed Competition
Monroe (US)
Dabrowski (Can)
v Broady (GB)
Broady (GB)
Mixed Doubles
Guccione (Aus)
Svitolina (Ukr)
v Farah (Col)
Groenefeld (Ger)
15 Mixed Doubles

Stay tuned for the further updates as we keep you updating regarding all the updates of Wimbledon.

Loading...